لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۰/۳۰

امکانات ورزشی جزیره

از دو هزارو هفتصد سال پيش كه يك خانواده دامدار از مادها براي اولين بار به سرزمين قدم گذاشت تا سال ‪ ۱۳۵۰‬هجري شمسي اين جزيره هيچ گونه امكانات ورزشي در خود نداشت. در قبل از پيروزي انقلاب اسلامي تنها يك ورزشگاه به نام جهان پهلوان تختي با گنجايش دو هزار نفر كه داراي زمين فوتبال بود، در اين جزيره ساخته شد كه تاكنون در دو نوبت براي افزايش گنجايش آن و ساخت چمن مصنوعي، تعميراتي در آن انجام شده است.

از سال ‪ ۱۳۵۷‬و پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي تا سال ‪ ،۱۳۸۴‬به دليل مشكلات جنگ تحميلي و اولويت‌هاي سازندگي و زير بنايي ديگر، تنها سه مجموعه ورزشي شامل يك سالن چند منظوره و دو مجموعه ورزشي ديگر در اين جزيره ساخته شد.

بيشترين ساخت و سازهاي امكانات و مجموعه‌هاي ورزشي در جزيره قشم مربوط به دوره دولت نهم است. با پايان يافتن طرح‌هاي در دست اجراي ورزشي اين جزيره كه پايان نيمه اول سال آينده است، ميانگين سرانه فضاي ورزشي جزيره به حد استاندارد (يك متر) خواهد رسيد.

به دليل محروميت بيش از حد مردم قشم، سازمانها و نهادهاي متعددي در توسعه و ساخت و ساز در اين جزيره فعال هستند. در تامين نيازهاي ورزشي مردم علاوه بر اعتبارات دولتي سازمان تربيت بدني، منابع مالي ديگري شامل اعتبارات سفر مقام معظم رهبري، سفرهاي استاني رياست محترم جمهوري و سازمان منطقه آزاد قشم كه براي از بين بردن فقر ورزشي جزيره تخصيص داده اند.

اين جزيره در قبل از انقلاب با جمعيتي حدود ‪ ۳۰‬هزار نفر فقط يك استاديوم در شهر قشم داشت و ديگر ساكنان اين جزيره هيچ نوع امكانات ورزشي ديگري نداشتند.

علاوه بر ساخت و سازهاي ورزشي در چند ساله اخير كه بيش از ‪ ۱۴‬طرح مهم است، طرح جامع ورزش قشم با همكاري سازمان تربيت بدني، استانداري هرمزگان و منطقه آزاد قشم تهيه شده و بر اساس آن در پنج سال آينده در ‪ ۳۰‬روستا با جمعيت بيش از يك هزار نفر سالن ورزشي ساخته خواهد شد.

اداره تربيت بدني شهرستان قشم داراي شش كارمند و دو نمايندگي در بخش‌هاي مركزي و شهاب اين جزيره است. ساختمان جديد اين اداره به زودي افتتاح خواهد شد و از اجاره نشيني خلاص مي‌شوند.

امکانات ورزشی در حال احداث
بيش از ‪ ۱۰‬مجموعه ورزشي با اعتبار پنجاه ميليارد ريال در حال ساخت (در بهمن 87) در جزيره قشم وجود دارد كه بعضي از آنان با اعتبارات از منابع متفاوت به قرار زير است:

- ساخت خوابگاه ويژه ورزشكاران در شهر قشم با ظرفيت ‪ ۱۵۰‬نفر در سه هزار مترمربع زمين و زير بناي يك هزار و ‪ ۴۰۰‬متر مربع با هزينه‌اي بالغ بر سه ميليارد ريال كه از سال ‪ ۱۳۸۵‬آغاز و در تا پايان بهمن ماه به بهره برداري خواهد رسيد.

- احداث سالن چند منظوره ورزشي (فوتسال، واليبال، بسكتبال و هندبال) با زير بناي يك هزار و ‪ ۲۵۰‬متر و استاديوم ورزشي فوتبال كه داراي پيست دو وميداني است در منطقه رمچاه در زميني به مساحت دو هكتار كه تا كنون بيش از ‪ ۵۰‬درصد كارهاي اجرايي آن انجام شده و تا مرداد سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد.

- احداث سالن چند منظوره ورزشي با زير بناي يك هزار و ‪ ۲۵۰‬متر و استاديوم ورزشي فوتبال در بندر درگهان در زميني به مساحت دو هكتار كه شامل زمين فوتبال، پيست دووميداني، رختكن و جايگاه ويژه تماشاگران است.

- احداث سالن چند منظوره ورزشي با زير بناي سه هزار و ‪ ۷۰۰‬متر و استاديوم پنج هزار نفره شهر قشم كه تا بيست هزار نفر قابل افزايش است در زميني به وسعت ‪ ۱۰‬هكتار و اعتبار بيش از سه ميليارد ريال.

- احداث سالن چند منظوره ورزشي (فوتسال، واليبال، بسكتبال و هندبال) با زير بناي يك هزار و ‪ ۳۰۰‬متر در روستاي سهيلي از توابع شهاب با اعتباري بالغ بر چهار ميليارد ريال كه تا كنون بيش از ‪ ۵۰‬درصد كارهاي اجرايي آن انجام شده و در سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد.منابع:

خبرگزاری جمهوری اسلامی

نمایش: 4561 بار

79