لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۰۹/۲۵

فوتبال در جزیره

فوتبال در جزيره قشم مانند ساير نقاط ايران اسلامي از طرفداران زيادي برخورد دار است. از مجموع پنج هزار ورزشكار اين منطقه بيش از دوهزار و ‪ ۸۰۰‬نفر در فوتبال فعاليت مي‌كنند كه بيش از ‪ ۵۶‬درصد ورزشكاران اين شهر است.

علاقه به فوتبال در نوجوانان و جوانان بيشتر از ساير مردم است و اين جزيره يكي از منظم‌ترين ليگ‌هاي فوتبال شهرستانهاي ايران را دارد. در ليگ دسته اول ‪ ۱۶‬تيم در قالب دو گروه با هم رقابت مي‌كنند و در ليگ دسته دوم نيز ‪ ۱۲‬تيم حضور دارند. به صورت ميانگين، روزانه دو ديدار فوتبال در اين جزيره در چارچوب اين ليگ‌ها برگزار مي‌شود.

اعضاي هيات فوتبال جزيره ‪ ۲۰‬نفر است كه به صورت افتخاري در قالب كميته هاي اجرايي، داوران، انضباطي، فني و ... همكاري دارند.

مسابقات فوتبال در جزيره قشم از ‪ ۲۰‬خرداد هر سال در گروه‌هاي سني مختلف از ‪ ۱۰‬سال تا پيشكسوتان و فوتسال آغاز و تا اسفند ماه ادامه دارد.

سه تيم فوتبال و يك تيم فوتسال از جزيره قشم در ليگ‌هاي برتر، دسته اول و دوم فوتبال و ليگ فوتسال استان هرمزگان حضور دارند كه نشان از اهميت اين رشته ورزشي در قشم است.

هيات فوتبال جزيره قشم علاوه بر قهرماني، توسعه اين ورزش جذاب را در تمام سطح جزيره پيگير است به طوري كه ‪ ۲۴‬روستاي مهم جزيره زمين خاكي فوتبال دارد و در ليگ‌هاي منظم فوتبال شهرستان قشم تيم دارند. در اين جزيره بيش از ‪ ۳۵‬داور رسمي در درجه‌هاي ملي، يك، دو و سه و ‪ ۵۲‬مربي فوتبال با رتبه هاي C ,B‬ و ‪ D‬زندگي مي‌كنند كه در كمتر شهرستاني با اين ميزان جمعيت ديده مي‌شود.

يكي از مشكلات مهم فوتبال در اين شهرستان، خرابي چمن زمين فوتبال ورزشگاه تختي است كه با شركت گامابي براي تعويض چمن آن قرارداد بسته شده و كارهاي اجرايي آن از يك ماه ديگر آغاز خواهد شد.

نبود خوابگاه براي ورزشكاران از ديگر مشكلات فوتبال در اين جزيره است كه ساخت خوابگاه ويژه ورزشكاران با ظرفيت ‪ ۱۵۰‬نفر در سه هزار مترمربع زمين و زير بناي يك هزار و ‪ ۴۰۰‬متر مربع با هزينه‌اي بالغ بر سه ميليارد ريال كه از سال ‪ ۱۳۸۵‬آغاز شده پايان بهمن ماه امسال به بهره برداري خواهد رسيد با ساخت اين مجموعه، جزيره قشم امكان ميزباني مسابقات كشوري و استاني را در هشت ماه سال بدست مي‌آورد كه اين موضوع براي توسعه ورزش به ويژه فوتبال در جزيره بسيار مهم و حياتي است.

استعدادهاي بسيار خوب در رشته فوتبال در جزيره قشم وجود دارد كه مشكلات مالي تيم‌ها در عدم شناسايي آنان دخيل است و حضور تيم‌هاي فوتبال قشم در ليگ‌هاي استان براي معرفي استعدادها از اهميت زيادي برخوردار است كه متاسفانه به دليل هزينه‌هاي رفت و آمد و اسكان براي خيلي از تيم‌ها امكان حضور و ادامه مسابقات وجود ندارد.منابع:

خبرگزاری جمهوری اسلامی

نمایش: 5101 بار

79