لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۰/۳۰

دانشگاه شیراز واحد بین الملل

واحد بین الملل دانشگاه شیراز در بهمن ماه 1383با همکاری و همراهی منطقه آزاد قشم و با 25 دانشجو در دو رشته كارشناسی حقوق و كامپیوتر و 8 دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد حقوق و زبان انگلیسی در قشم شروع به كار كرد. در ابتدا این واحد تنها با 3 كلاس و 7 استاد راه اندازی شد و در طی 3 سال تعداد كل دانشجویان به حدود 500 نفر رسیده است.
برای سال 87 در رشته کارشناسی معماری و بیش از 40 رشته- گرایش در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو پذیرفت که این رشته ها عبارتند از: مهندسی هسته ای (راکتورو پرتوپزشکی)، مهندسی شیمی (فراوری گاز وبدون گرایش) ، مهندسی مواد (خوردگی و شناسایی)، مهندسی عمران (سازه های هیدرولیک، محیط زیست و سازه) ، مهندسی برق- مخابرات(سیستم)، مهندسی کشاورزی (علوم خاک، علوم باغبانی، آبیاری، مدیریت مناطق بیابانی ، علوم و صنایع غذائی)، مهندسی کامپیوتر(نرم افزار)، مهندسی شهرسازی، مهندسی مکانیک، ریاضی کاربردی، شیمی، زمین شناسی ( اقتصادی و تکتونیک)، فیزیک (ماده چگال، لیزر اپتیک، هسته ای، ذرات بنیادی،اختر فیزیک)، روانشناسی( بالینی و تربیتی)، ادبیات فارسی، مدیریت آموزشی، زبان انگلیسی(آموزش )، جامعه شناسی (جمعیت و توسعه)، مدیریت صنعتی ، حقوق( خصوصی، جزا و عمومی) ، تربیت بدنی (فیزیولوژی ورزش) و فیزیولوژی ( دامی) می باشد. واحد بین الملل در حال کسب مجوز از شورای گسترش آموزش عالی در جهت راه اندازی رشته مدیریت اجرایی (MBA) در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. سالیانه، به تدریج رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد گسترش می یابد. امید است به زودی در مقطع دكتری نیز دانشجو بپذیریم.

هدف از راه اندازی واحد بین الملل دانشگاه شیراز
به علت تعداد زیاد متقاضیان ورود به دانشگاه ها، عده زیادی از علاقمندان به تحصیل در دانشگاه در مقاطع كارشناسی و تحصیلات تكمیلی پشت در های كنكور جا می مانند. در بسیاری از موارد این افراد با صرف مخارج گزاف روانه كشور های خارجی می گردند وسرمایه زیادی از كشور خارج نموده و موجبات نگرانی خانواده ها را نیز فراهم می آورند. بدین جهت دانشگاه شیراز در صدد بر آمد تا با تاسیس یك واحد بین المللی امكان تحصیل در داخل كشور و دانشگاه معتبری چون دانشگاه شیراز برای این افراد فراهم آید. ضمناً، تاسیس واحد های دانشگاهی در مناطق آزاد تجاری موجب گسترش فرهنگ و رونق اقتصادی این مناطق می گردد كه قویاً مورد حمایت دولت می باشد.

اساتید واحد بین الملل
تمامی اساتیدی كه در این واحد مشغول به تدریس می باشند، از اساتید دانشگاه شیراز هستند. در موارد معدودی نیز از اساتید دانشگاه های معتبر كشور مثل دانشگاه علامه طباطبایی وتهران نیز به صورت پروازی استفاده شده است.

امکانات رفاهی
الف- در جزیره قشم:
1- خوابگاه: چند واحد خوابگاهی جهت اسکان خواهران و برادران دانشجو با امکانات و تجهیزات مناسب در قشم پیش بینی شده و مورد استفاده واقع می شود.
2- غذا: در ایام تحصیل تمام هفته ناهار ظهر دانشجویان از طریق رستورانهای شهر قشم با قیمت مناسب و یارانه ای تأمین می شود.
ب- در شیراز:
1- خوابگاه: تأمین خوابگاه در شیراز برای دانشجویان دختر در حد محدود امکان پذیر است و در صورت لزوم می توانند از پانسیون های شهری نیز استفاده کرد. ضمناً دانشجویان پسر می توانند از پانسیونهای شهر استفاده کنند.
2- غذا: در ایام هفته دانشجویان می توانند از یک وعده ناهار با قیمت مناسب و یارانه ای بهره مند شوند.
ج- سایر امور رفاهی جهت تمام دانشجویان:
1- در صورت تأمین اعتبار از طرف صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به تعدادی از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد مبلغ چهار میلیون تومان وام شهریه در طی چهار نیمسال پرداخت می نماید که بعد از گذشت 9 ماه از زمان فارغ التحصیلی در 72 قسط بایستی باز پرداخت شود.
2- دانشجویانی که فاقد دفترچه بیمه خدمات درمانی و یا اجتماعی هستند می توانن با ارائه مدارک لازم و پرداخت حق بیمه خود، تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار گیرند.
3- تمام دانشجویان هر ساله تحت پوشش بیمه حوادث نیز قرار می گیرند.

برنامه های آتی واحد برای توسعه و بسط كمی و كیفی آموزش و افزایش جذب دانشجو با توجه به استقبال رو به فزونی كه از تحصیل در این واحد بعمل آمده است، دانشگاه در پی توسعه كمی این واحد می باشد. این واحد مجوز برگزاری تمام رشته های مصوب دانشگاه را دارا می باشد كه تدریجاً در آنها دانشجو می پذیرد و سعی بر آن است كه كیفیت تحصیل در واحد بین الملل هم تراز با سایر دانشجویان دانشگاه شیراز باشد. برای راه اندازی رشته های جدید ،علی الخصوص رشته های میان رشته ای نیز در پی کسب مجوز از شورای گسترش آموزش عالی می باشیم.

اهداف بلند مدت واحد بین الملل
واحد بین الملل راه را برای راه اندازی دوره های دکتری هموار می نماید. این واحد برنامه ای برای جذب دانشجویان خارجی علی الخصوص از منطقه خلیج فارس در دست اقدام دارد. همچنین موافقت نامه وزارت علوم برای تأسیس شعبه ای در امارات متحده عربی نیز صادر گردیده است.

دستیابی واحد بین الملل به اهداف خود
این واحد در عمر كوتاه خود توانسته است تعدادی از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در كشورهای دیگر را جذب كرده و از خروج سرمایه های مادی و معنوی كشور بكاهد. اولین گروه فارغ التحصیلان واحد بین الملل در شهریور ماه 86 از رساله خود دفاع نموده و روانه بازار كار یا ادامه تحصیل شدند. به تدریج تعداد افرادی كه به تحصیل در واحد بین الملل علاقه نشان داده اند زیاد شده و در تمام ایام سال باید جوابگوی تماسهای تلفنی و حضوری در این رابطه باشیم. نواقصی در كار بوده است و موانعی نیز بر سر راه، اما برآیند كلی نشانگر موفقیت این واحد در نیل به اهداف خود بوده است.

پذیرش در واحد بین الملل
پذیرش در واحد بین الملل به روش آزاد انجام می شود. داوطلبین از طریق اطلاعیه های پذیرش این واحد که در رسانه های گروهی مانند صدا و سیما، شبکه های سراسری و شبکه فارس و درج در روزنامه های پیک سنجش و خبرجنوب اعلام می گردد، مطلع می شوند و با مراجعه به سایت اینترنتی این دانشگاه www.shirazu.ac.ir/qeshm اطلاعات مربوط به دانشگاه و نحوه ثبت نام را دریافت می نمایند. این افراد از طریق فرم ثبت نام آن لاین موجود در سایت ثبت نام نموده و مدارک مربوطه را اسکن و به پیوست فرم ثبت نام آن لاین ارسال می نمایند. داوطلبین می توانند بر اساس کد رهگیری كه در اختیار آنها قرار می گیرد مراحل ثبت نام خود را پیگیری نمایند. در مقطع كارشناسی میانگین معدل متوسطه وپیش دانشگاهی داوطلب باید بیشتر از 13 باشد و در صورت نیاز امتحان ورودی نیز بعمل می آید. در مقطع كارشناسی ارشد، هر گروه علمی، مدارك داوطلبان آن رشته را بررسی كرده و در صورت نیاز افراد را برای مصاحبه علمی دعوت می نمایند. اسامی پذیرفته شدگان پس از تایید تحصیلات تكمیلی دانشگاه به این واحد اعلام می گردد تا به اطلاع داوطلبان رسانده شود.

مدرک واحد بین الملل
مدرك واحد بین المللی دانشگاه، از طرف دانشگاه شیراز صادر گردیده و همان مدرك معمول دانشگاه می باشد. ممكن است عده ای گمان كنند كه راه یابی به این واحد راحت است، اما باید عرض كنم كه ضمن تحصیل كلیه استاندارهای دانشگاه شیراز حاكم بر فضای آموزشی و دانشجویی می باشد و چه بسا دانشجویانی كه تلاش كافی نداشته و از ادامه تحصیل باز بمانند. مطمئناً دانشجو برای اخذ مدرك دانشگاه شیراز باید تلاش فراوانی بعمل آورد.منابع:

دانشگاه شیراز (shirazu.ac.ir)

نمایش: 29113 بار

تصاویر :
دانشگاه شیراز - خوابگاه خواهران (1)
دانشگاه شیراز (2)
دانشگاه شیراز (1)
دانشگاه شیراز - خوابگاه برادران
79