لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۱/۳۰

موقعيت جعرافيايي جزیره

جزیره قشم، بزرگترين جزيره در ايران و منطقه خاورميانه با يك هزار و پانصد مترمربع وسعت که از 22 کشور مستقل جهان بزرگتر است. اين جزيره كه شباهت زيادي به كليد دارد از سه بخش شامل مركزي، هرمز و شهاب و هفت دهستان تشكيل شده كه بيش از ‪ ۶۵‬روستا را در خود جاي داده است.

مردم اين جزيره به لهجه‌اي از زبان پارسي صحبت مي‌كنند و انتخاب اسامي مانند ديرستان، رمكان، درگهان، رمچاه و گورزين براي شهرها و روستاها يادآور علاقه و توجه به فرهنگ و تمدن ديرپاي ايران زمين است.

طول اين جزيره ‪ ۱۳۵‬كيلومتر و ميانگين عرض آن ‪ ۱۰‬كيلومتر است كه بيش از ‪ ۵۰۰‬كيلومتر راه آسفالته ‪ ۶۵‬نقطه مسكوني جزيره قشم را در سه شبكه راه اصلي شمالي، مركزي و جنوبي به هم پيوند مي‌دهد.

از مهمترين ويژگي‌هاي جزيره ‪ ۱۰۷‬هزار نفري قشم، نزديكي به تنگه مهم و استراتژيك هرمز است كه براي منطقه و جهان از حساسيت خاصي برخوردار است.

اين جزيره از شمال به شهر بندرعباس، مرکز بخش خمير و قسمتى از شهرستان بندر لنگه، از شمال‌شرقى به جزيره‌ى هرمز، از شرق به جزيره‌ى لارک، از جنوب به جزيره‌ى هنگام و از جنوب غربى به جزاير تنب بزرگ و کوچک و بوموسى محدود مى‌گردد. فاصله جزيره‌ى قشم (از بندر قشم) تا بندرعباس 8/10 مايل (20 کيلومتر)، تا بندر هرمز 72/9 مايل (18 کيلومتر)، جزيره لارک (تا مرکز دهستان لارک) 85/4 مايل (9 کيلومتر)، تا جزيره بوموسى 01/88 مايل (163 کيلومتر) و جزيره تنب بزرگ 55/61 مايل (114 کيلومتر) است.

نزديک‌ترين بندر در ساحل اصلى کشور به جزيره‌ى قشم، بندرعباس است که فاصله آن تا محل سربندر قشم 8/10 مايل دريايى (20 کيلومتر) است. نزديک‌ترين فاصله اين جزيره به ساحل اصلى کشور، در دماغه‌ى شمالى جزيره، در محل بندر لافت (در جزيره‌ى قشم) تا آبادى پل، مرکز دهستان خمير (در ساحل اصلى کشور) که فاصله آن در حدود يک مايل دريايى (1800 متر) بوده و در آينده محل احداث پل خليج فارس خواهد بود. جزيره‌ى قشم در شمال داراى دماغه‌هاى قشم، لافت و باسعيدو و در جنوب دماغه ديرستان است.

درباره خليج فارس

خليج فارس با مساحت 225000 کيلومترمربع، عرض‌هاى متفاوت دارد. کمترين عرض آن 180 کيلومتر و بيشترين عرض آن 300 کيلومتر است.طول خليج فارس از دهانه اروندرود تا تنگه هرمز 900 کيلومتر است.عمق آب‌هاى خليج فارس به‌طور متوسط در شرق بين 50 تا 80 متر و در غرب حدود 10 تا 30 متر است. ژرف‌ترين نقطه خليج فارس گودالى است به عمق 93 متر که در 15 کيلومترى جنوب جزيره تنب بزرگ واقع شده است.تنگه هرمز يکى از مهم‌ترين راه‌هاى آبى جهان است. اين تنگه، ارتباط 900 کيلومتر راه آبى جنوب کشور را به آب‌هاى آزاد جهان‌ـ از طريق درياى عمان‌ـ ميسر مى‌سازد.تنگه هرمز نزديک به 55 کيلومتر عرض دارد و عميق‌ترين نقطه آن (در شمال جزيره مسندام) 182 متر است .منابع:

سایت شهرداری قشم (qeshmcity.ir)

نمایش: 8562 بار

79