لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۰/۳۰

آموزش عالی در قشم

سازمان منطقه آزاد قشم با هدف فراهم کردن فرصتی برای بازسازی دانشگاه ها و به روز آمدن آنها در مقیاس جهانی و همچنین ایجاد یک محیط بزرگ علمی و دانشگاهی در قشم در محیط رقابتی اطراف کشور و همچنین جذب آن دسته از داوطلبان ورود به دانشگاه که به ناچار عازم کشورهای اطراف می شوند ، اقدام به برنامه ریزی برای جذب 000/100 نفر دانشجو کرده و در این راستا ، برنامه های خود را در دو بخش دراز مدت و کوتاه مدت تنظیم کرده است و به این ترتیب ، در پیوند دانشگاه های داخلی و خارجی ، دانشگاه های داخلی به جریان توسعه علمی جهان که با سرعت سرسام آوری پیش می رود متصل می شوند و با روش های جدید آموزش و تحقیق آشنا می شوند ، برنامه های درسی آنها در سطح بین المللی و به روز می شود و دانشجوی بین المللی از نقاط مختلف جهان به همراه استاد بین المللی و همگی با استانداردهای بین المللی به امر آموزش و تحقیق و تولید دانش مشغول خواهند شد و فضای منطقه آزاد قشم را از یک منطقه توسعه نیافته و غیر علمی به یکباره و با شتابی فوق العاده ، به فضایی علمی و جهانی تبدیل می کند . اینها همه سکوی پرتاب به دنیای دانش و ثروت متکی به دانش خواهد بود و به منطقه آزاد امکان می دهد ماموریت تاریخی خود را که پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی متکی به دانش است و همچنین ایفای نقش پایلوت به درستی ایفا نماید.

توسعه دانشگاه ها

- دانشگاه آزاد اسلامی شعبه قشم با 206 نفر دانشجو در سال 1379 فعالیت خود را در رشته کارشناسی مدیریت بازرگانی شروع کرد و در حال حاضر به 7،000 نفر دانشجو، 18 رشته فعال و 22 رشته مصوب رسیده است.

- موسسه آموزش عالی قشم (با همکاری دانشگاه کارلتون کانادا ) و کسب مجوز از دفتر گسترش آموزش عالی، در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت در ابتدای سال 79 با 23 دانشجو آغاز به کار کرده و طی شش دوره ( دوره اول 23 نفر ، دوره دوم 43 نفر، دوره سوم 45 نفر و دوره چهارم 44 نفر و دوره پنجم 44 و دوره ششم با 42 نفر دانشجو) به کار خود ادامه داده است . همچنین، موسسه آموزش عالی قشم به منظور بالا بردن سطح توانمندی علمی و حرفه ای جوانان بومی جزیره و استان هرمزگان ، در نیمسال دوم تحصیلی سال 84 و سال تحصیلی 85 دوره های کاردانی حسابداری ، نرم افزار کامپیوتر ، امور بانکی را با 200 نفر دانشجو در جزیره به اجرا گذاشته است.

- دانشگاه پیام نور واحد قشم در سال 80-81 با هدف توسعه علمی منطقه ای ، بومی و محلی و با اعطای امکانات و مساعدت سازمان منطقه آزاد قشم با یک رشته تحصیلی (حسابداری) 53 نفر دانشجو آغاز به کار کرد و طی چهارسال با افزایش دانشجویان و رشته های تحصیلی ، به کار خود ادامه داده است و در حال حاضر دارای 6 رشته ( حسابداری ، مدیریت ، مترجمی ، حقوق ، مهندسی کامپیوتر و زیست شناسی ) و نزدیک به 1000 دانشجو دارد.

- واحد بین المللی شیراز از سال 82 با مساعدت سازمان منطقه آزاد قشم در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته ای مهندسی و علوم انسانی با 26 نفر دانشجو و 16 رشته در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد کار خود را ادامه می دهد.

- دانشگاه علمی کاربردی صنعت آب و برق با مساعدت سازمان منطقه آزاد قشم از سال 83 فعالیت آموزشی خود را در دوره های کوتاه مدت و بلند مدت در رشته های مهندسی شروع نمود و در سال جاری با 280 نفر دانشجو رسما کار خود را آغاز کرد.

- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1385 با هدف انجام وظایف دولت جمهوری اسلامی در برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی و بر اساس ماده ای 49 و 87 فی ما بین سازمان مناطق آزاد قشم و دانشگاه مذکور تفاهم نامه تاسیس و راه اندازی واحد بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جزیره منعقد گردید و بر اساس ضوابط مربوطه از ترم بهمن ماه 85 هفتصد نفر دانشجو پذیرش نموده است.

- دانشگاه علوم پزشکی تهران واحد بین الملل قشم در سال 1385 با هدف توسعه علمی و پزشکی و ارتقاء سطح سلامت منطقه ای با مساعدت سازمان منطقه آزاد قشم با دو رشته کارشناسی بهداشت و تغذیه آغاز به کار نموده است و تاکنون در حدود 40 دانشجو ثبت نام کرده اند که از سال 1386 آغاز به تحصیل خواهند کرد و در ادامه با ارائه رشته ای هیمولوژی و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در سال آتی دانشجویان بیشتری را جذب آن دانشگاه خواهند کرد.

طرح ایجاد مجتمع های دانشگاهی در جزیره قشم

ایران در زمینه ارائه خط مشی آموزشی برتر ، ارائه امکانات مناسب ، برنامه های آموزشی موثر و معلمان کارآزموده همواره شناخته شده بوده است . به هر حال ، در سرزمین اصلی ایران ، برای افرادی که مایلند از دانشگاه های معتبر بین المللی ، مطالعات تخصصی تکمیلی ، و آموزش های حرفه ای استفاده نمایند ، موقعیت فراوانی وجود ندارد. بنابراین ، سازمان منطقه آزاد قشم تصمیم گرفته است با هدف تامین نیازهای آموزشی موجود ، یک مجتمع آموزشی علمی- کاربردی را به ظرفیت 50،000 دانشجو در رشته های مختلف تحصیلی و در فضایی به وسعت 1000هکتار جزیره ایجاد نماید.در ادامه این پروژه، تاسیس دهکده دانش در منطقه ای به وسعت 1000 هکتار برای تحصیل 50،000 دانشجو در چارچوب دانشگاه جامع علمی کاربردی در دست اجرا است .

در حال حاضر ، سازمان منطقه آزاد قشم در تلاش است مشاور مناسب و کارآمدی را جهت انجام مطالعات مربوط به ایجاد این مجموعه دانشگاهی علمی – کاربردی ایرانی و خارجی انتخاب کند و مطالعات کاربردی و توجیهی مربوطه را برای ارائه به دانشگاه های علاقه مند ایرانی و خارجی جهت مشارکت در این پروژه ملی تهیه نماید.

ارتقاء سطح علمی ، کمک به فارغ التحصیلان دبیرستانی مایل به ادامه تحصیل ، بالا بردن ظرفیت پذیرش دانشجو در کشور خارجی به منطقه از عمده ترین نتایج حاصل از ایجاد این مجموعه علمی و دانشگاهی محسوب می شود.منابع:

سازمان منطقه آزاد قشم

نمایش: 10647 بار

79