لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۰/۲۹

تاریخچه تاسیس مدرسه های مدرن در جزیره قشم

تا قبل از سال 1303 هجری شمسی در جزیره قشم آموزش به صورت سنتی بود و افراد در مكتبخانه ها و دار العلوم تحصیل می نمودند و دبستان به صورت امروزی نبود، تا این كه در سال 1303 هجری شمسی آقای حكمت رییس اداره معارف بندر و جزایر به اتفاق حكمران بوشهر طی سفری كه به جزیره قشم داشتند تصمیم به تاسیس اولین دبستان در این جزیره گرفتند.

ایشان در منزل آقای صالحی جلسه تشكیل دادند و از آقای شیخ صالح امیری حاكم قشم خواستند تا برای تاسیس دبستان افرادی را معرفی نمایند، از سوی حاكم قشم آقای علی كریمی بدین سمت معرفی گردید، بنا به توصیه امین التجار كنتراتچی خاك سرخ هرمز وكیل شیخ احمد گله داری، آقای علی بن احمد معرفی گردید. در سال 1304 هجری شمسی دبستان ملی محمدیه قشم به مدیریت علی ابن احمد تاسیس گردید، در آن زمان نور علی باستی رییس معارف بندر عباس بود، وسایل مورد نیاز از طرف اداره معارف بندر عباس فرستاده شد در كلاس اول كتاب دستور امید و در كلاس دوم كتاب ناصر و منصور تدریس می شد. این دبستان به معلمی آقای عبدالعلی زیارتی آغاز به كار نمود، بدین ترتیب دبستان ملی محمدیه قشم در خانه شیخ محمد شیخ ابراهیم شیخ عبدالقادر حاجی رمضان كه اجاره شده بود با شش شاگرد به نام های: عبدالسلام كریمی، تراب ذاكری، علی جدی، ابوالقاسم اعتمادی، علی نقشبندی و علی قنبری در سال 1304 هجری شمسی رسما شروع به كار كرد. اقامت آقای زیارتی در قشم زیاد طول نكشید و میرزا عبدالعلی عصفوری به معلمی این دبستان استخدام و شروع به كار نمودند، اواخر سال 1305 هجری شمسی حكم استخدامی آقای علی كریمی قشمی با حقوق ماهیانه هفتاد ریال صادر گردید در این زمان دبستان محمدیه قشم چهارده نفر دانش آموز داشت. هم زمان با تاسیس این دبستان، دبستان ملی هرمز نیز افتتاح گردید و دارای چهار كلاس بود. مدیر این دبستان آقای اعتدالی و معلم آقای علی كریمی و یك خدمتكار به نام كربلایی كنار در این دبستان مشغول به كار بودند، حقوق معلمان و مدیر و مستخدم از مالیات خاك سرخ هرمز به وسیله امین التجار پرداخت می شد.

در سال 1320 هجری شمسی حاج محمد تقی بلوكی خانه شخصی خود را برای دبستان وقف نمود و از آن سال دبستان محمدیه به دبستان بلوكی قشم تغییر نام یافت و اجازه ی تاسیس كلاس های پنجم و ششم نیز از اداره متبوعه دریافت كرد. در آن سال ها امتحان كلاس چهارم به صورت نهایی و با حضور ناظر اعزامی اداره معارف بوشهر انجام می گرفت. و فارغ التحصیلان این دبستان افراد سرشناسی در حد مملكتی و منطقه ای شدند كه موقعیت خود را مدیون این دبستان و معلمین آن می دانند. میزان حقوق اولیه این معلمان در سال های اولیه از پنجاه تا هفتاد ریال تجاوز نمی كرد، در سال 1315 هجری شمسی این حقوق به یك صد و هفتاد ریال رسیده بود.

در سال 1329 هجری شمسی آقای سید حسین عابدی به ریاست فرهنگ قشم انتخاب شد، در سال 1330 منزل آقای مشایخی در كنار دبستان بلوكی اجاره و دبستان دخترانه به نام دبستان دخترانه ثریا قشم تاسیس و شروع به كار كرد و در سال 1332 هجری شمسی خانم سیده رقیه عابدی اولین معلم زن قشم در این دبستان مشغول به تدریس شدند. لازم به ذكر است اولین دبیرستان به نام پهلوی در سال 1343 هجری شمسی با بیست و پنج شاگرد به مدیریت آقای عبدالعزیز اسعدی تاسیس شد، دبیرستان پهلوی پس از انقلاب به دبیرستان محمدی قشم تغییر نام یافت. اولین مدرسه راهنمایی پس از این كه مقطع راهنمایی جزو مقاطع رسمی آموزش و پرورش شد. در سال 1350 هجری شمسی در قشم تاسیس گردید. و این بود شروع آموزش و پرورش به صورت رسمی در جزیره ی قشم. البته لازم به یادآوری است که چند سال بعد در روستاهای بزرگ قشم نیز دبستان ها تاسیس گردیدند كه می توان به دبستان های: درگهان، رمكان، لافت و طبل و دولاب و باسعیدو و... اشاره كرد كه بیشتر در آن موقع در خانه های شخصی كه اهالی واگذار كرده بودند دایر بوده است.منابع:

- حیات فرهنگی استان هرمزگان، آقایان محمد عبداللهی و بهمن صمدی
- قشم نگینی بر خلیج فارس، خانم فاطمه دژگانی
به نقل از سایت مای قشم، myqeshm.ir

نمایش: 5016 بار

79