لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۲/۰۳

تاریخچه توسعه جزیره قشم

اولین سرمایه گذاری در جزیره قشم ، در زمستان سال 1350 صورت گرفت . هدف از این اقدام ، ایجاد یک منطقه توریستی بود تا قشم به یکی از جزایر معروف زمستانی جهان برای جلب جهانگردان داخلی و خارجی مبدل شود.

در سال 1351 دولت وقت تصمیم گرفت نخستین بندر آزاد تجاری ایران در جزیره قشم ایجاد شود. در اولین گام ، تصمیم گرفته شد با ایجاد یک پل سنگی از ناحیه " لافت" که در میانه شمالی جزیره است و تا ساحل مقابل 2 کیلومتر فاصله دارد،ارتباط زمینی بین قشم و سواحل جنوبی ایران برقرار شده و جزیره قشم به یک مرکز بزرگ توریستی و تجاری بزرگ در دهانه خلیج فارس و تنگه هرمز مبدل شود.

در روز پنجم فروردین سال 1354 ، استاندار وقت استان هرمزگان اعلام کرد:"

 جزیره قشم ، که بزرگترین جزیره خلیج فارس است ، به صورت بندر آزاد در می آید و با نصب یک پل از ساحل به هرمزگان این جزیره ، ارتباط زمینی با آن برقرار می شود."

وی اضافه کرد :" در آینده نزدیک قشم به صورت یک منطقه آزاد برای تولیدات صنعتی و واردات  مواد وابسته و اولیه صنایع در خواهد آمد و صاحبان صنایع می توانند با سرمایه گذاری در ایجاد واحدهای مختلف صنعتی در جزیره قشم، مواد واسطه و نیم ساخته و اولیه را بدون اینکه سود بازرگانی و حقوق گمرکی به آن تعلق گیرد از خارج وارد کنند و با تبدیل آنها به کالاهای ساخته شده و فراورده های مصرفی و صنعتی ، از جزیره صادر کنند. این کار به علت دسترسی  قشم به بازارهای صادراتی و نیز کشتی و وسایل حمل و نقل در جزیره قشم به آسانی امکان پذیر است."

وی سپس برای اولین بار فاش کرد که یک منبع عظیم گاز در نتیجه حفر یک حلقه چاه در جزیره قشم پیدا شده است و افزود:

"از این حلقه چاه روزانه می توان 285 هزار مترمکعب گاز به دست آورد. با کشف این منبع گاز حساب کرده ایم که قیمت انرژی برای صنایع که در بندر آزاد قشم ایجاد شود هر متر مکعب 6% ريال بیشتر نخواهد بود."

با این اعلام نظر رسمی ، جزیره قشم به زودی تبدیل به کانون خبر شد. خبرهایی همچون :

•14/1/54 : با ایجاد یک پل از بندر خمیر به لافت در قشم ، بزرگترین جزیره ایران که قرار است به بندر آزاد تبدیل شود به خشکی راه پیدا می کند. در این مسیر در گذشته دور نیز پلی وجود داشته است که هنوز آثار آن در بعضی نقاط به چشم می خورد.

•4/5/1355 : جزیره قشم با تبدیل شدن از بخش به شهرستان ، از این پس به نام جزیره"آبان "خوانده می شود. بر این اساس بخشدار جزیره به سمت سرپرست فرمانداری منصوب شد.

•28/9/1355 : استاندار هرمزگان طی گفت و گویی نتایج سمینار بررسی مسائل جزایر ایرانی خلیج فارس را تشریح کرد.او گفت : در این سمینار پیشنهاد شد که جزیره قشم به یک بندر آزاد تبدیل شود. در این ارتباط ، یک هیئت کارشناسی فنی- اقتصادی به جزیره قشم اعزام خواهد شد.

•1/2/1363 : فرمانداری قشم اعلام کرد که اولین نمایشگاه سراسری دریایی- صیادی در جزیره قشم برگزار می شود و تولید کنندگان  شناورها و وسایل و تجهیزات دریایی و صیادی می توانند از 20 اردیبهشت 63 در این نمایشگاه که 10 روز ادامه خواهد داشت شرکت کنند.

•22/6/1363 : ساختمان بندر جدید صیادی جزیره قشم با اعتبار یکصد میلیون ريال آغاز شد.

•22/6/1363 : اولین شرکت تعاونی مرزنشینان ساحلی در جزیره قشم ایجاد شد. هدف از ایجاد این تعاونی، شرکت فعالانه قشم در افزایش صادرات غیر نفتی کشور است.

•2/12/1367 : اولین قرارداد خارجی در قشم میان ایران و ایتالیا پیرامون احداث خط هوایی برق رسانی ( از روی دریا) به امضا رسید. بر اساس این قرارداد 4/1 میلیارد ریالی ، یک خط هوایی انتقال برق به طول 5/3 کیلومتر از بندر پل به بندر لافت در جزیره قشم نصب می شود.

•22/1/1369 : استاندار هرمزگان اعلام کرد: دومین بندر آزاد تجاری – صنعتی ایران در جزیره قشم کار خود را آغاز کرده است.

شایان ذکر است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، شورای انقلاب جزیره کیش را به عنوان اولین منطقه آزاد تجاری ایران اعلام نمود.

 به دنبال این اقدام ، در تبصره 19 قانون برنامه اول توسعه ( 72-1368 ) موضوع ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی به تصویب رسید.

 در راستای این طرح ، دولت ایجاد سه منطقه آزاد تجاری- صنعتی کیش، قشم و چابهار را در سال 1369 اعلام نمود.

•16/2/1369 : اسکله چند منظوره بندر آزاد قشم – اسکله بهمن –که عملیات اجرایی آن از سال 63 آغاز شده بود افتتاح شد.

•17/2/1369 : استاندار هرمزگان اعلام کرد: طی برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی – اجتماعی کشور فرودگاه بین المللی ، بندر گاه و طرح اتصال زمینی جزیره قشم مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

•24/5/1369 : طی حکمی از سوی حجت الاسلام رفسنجانی ریاست جمهوری، دکتر علی شمس اردکانی معاونت اقتصادی وزارت معادن و فلزات به سمت رئیس منطقه آزاد صنعتی قشم منصوب شد.

•25/5/1369 : دکتر علی شمس اردکانی رئیس منطقه آزاد صنعتی قشم در گفت گویی اعلام داشت: اولین منطقه عظیم صنعتی ایران به عنوان یک پارک بزرگ صنعتی بین ژاپن و اروپا ، با سرمایه گذاری 15 میلیارد دلار در جزیره قشم ایجاد خواهد شد.

دکتر اردکانی که معاونت اقتصادی وزارت معادن و فلزات را نیز عهده دار بود، در این گفت و گو ایجاد منطقه عظیم صنعتی در قشم را یکی از 3 منطقه آزاد تصویب شده در اولین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی – اجتماعی – فرهنگی کشور عنوان نمود.

به گفته وی: بر اساس این تصمیم ، منطقه صنعتی قشم با هدف بهره وری از ذخایر گاز و بدون کمک ارزی و ريالی از دولت همراه با تولید محصول برای عرضه به بازارهای داخل و خارج کشور ایجاد می شود. وی افزود:

 متقاضایان داخلی و خارجی می توانند با استفاده از مزیت نسبی ذخایر گاز منطقه، نسبت به احداث صنایع بزرگ و زیربنایی در قشم اقدام کنند. صنایعی همچون فولاد سازی، تولید کک نفتی، پتروشیمی، قطعات فولاد آلیاژی (مخصوص) و قطعات آلومینیومی.

به پیش بینی دکتر اردکانی بیش از 500 هزار نفر در منطقه آزاد قشم جذب شده و پیشرفته ترین تکنولوژی صنعتی در این منطقه جدید به کار گرفته خواهد شد.

دکتر اردکانی هزینه اجرایی طرح های مورد نیاز قشم در فاز اول را تا 15 میلیارد دلار عنوان کرد که شامل شبکه های جاده ای ، پل ارتباطی قشم، فرودگاه ، خط آهن ،بندرگاه ، واحدهای مسکونی، مراکز بهداشتی،فرهنگی و دانشگاهی ، امکانات مخابراتی ، آب و برق و احداث هتل است.

وی یادآور شد که هم اکنون در حال مذاکره برای ایجاد چند واحد بزرگ صنعتی هستیم که در یک مورد تقریبا به توافق رسیده ایم و شامل ایجاد یک واحد عظیم مجتمع فولاد سازی با مشارکت یک شرکت ژاپنی می باشد و سرمایه گذاری آن نیز به صورت 60 درصد ایران و 40 درصد ژاپن است.

در 22 بهمن 69 شروع به ساخت این واحد عظیم شده و طبق برنامه 30 ماه پس از عملیات ساخت، باید اولین محصول خود را به بازار داخلی و خارجی عرضه کند که به این ترتیب از فولاد مبارکه پس از گذشت 10 سال سرمایه گذاری جلوتر خواهد بود.

•25/5/1369 : رئیس وقت سازمان منطقه آزاد قشم وجود قوانین و مقررات ویژه برای منطقه آزاد صنعتی قشم را ضروری دانست و یادآور شد در این ارتباط شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی به ریاست رئیس جمهوری و عضویت یازده نفر از وزرا قوانین پیشنهادی مسئول منطقه آزاد را بررسی و ابلاغ خواهد کرد.

به گفته وی ارکان ، اساسنامه ، تشکیلات و مقررات منطقه آزاد قشم پس از تدوین ، به این شورای عالی ارائه خواهد شد.

•سال 1372 : قانون چگونگی اداره مناطق آزاد کشور در سال 1372 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

•سال 1373 : با پایان یافتن مدت ماموریت آقای دکتر شمس اردکانی در سازمان منطقه آزاد قشم ، آقای مهندس بهروز بوشهری با حکم ریاست جمهوری وقت به سمت مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب شد.

•آذر 1379 : سومین مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم ، آقای مهندس فخرالدین انوار ، به حکم آقای سید محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت ، به جانشینی مدیر عامل قبلی منصوب و آغاز به کار کرد.

•اردیبهشت1385 : آقای مهندس محمد اصغری در اردیبهشت سال 85 به حکم آقای دکتر سعیدلو معاون ریاست جمهوری اسلامی ایران به عنوان چهارمین مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب و آغاز به کار کرد.منابع:

شبکه رادیویی تجارت، http://www.radiotejarat.ir/tarikhcheyegheshm

نمایش: 5464 بار

79