لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۰/۲۹

كشتي هاي غرق شده خليج فارس خارج مي شوند

مدير كل دفتر بيولوژيك دريايي سازمان محيط زيست از خارج سازي كشتي هاي غرق شده در آبهاي خليج فارس خبر داد.

مهندس اميد صديقي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با تاكيد براينكه سالهاست بحث خارج كردن كشتي هاي غرق شده مطرح است، افزود: كنوانسيوني در اين ارتباط در سال 2007 تصويب شده كه تا كنون 6 كشور آن را امضاي كرده و يك كشور به آن ملحق شده است.

مدير كل دفتر اكوبيولوژيك درياي سازمان محيط زيست با اشاره براينكه اكثر كشتيهاي مغروق در آبهاي خليج فارس مربوط به زمان جنگ تحميلي ايران و عراق و حملات هوايي در اين دوران است، گفت: درپي اين امر تعداد زيادي كشتي از جمله كشتي هاي جنگي و باربري مورد هدف قرار گرفته و يا به دليل سوانح دريايي غرق شده اند.

صديقي خارج سازي كشتي هاي مغروق را به دليل موضوع ايمن دريانوردي و آلودگيهاي زيست محيطي ضروري دانست و ادامه داد: متاسفانه برخي از اين كشتيها حامل مواد شيميايي بوده و آلودگيهاي زيادي در منطقه ايجاد كرده اند و برخي نيز تا 6 متردر لجن بستر درفته و ايمني تردد شناورها را به خطر مي اندازد.

مدير كل دفتر اكوبيولوژي دریايي محيط زيست با اشاره به آمار سازمان بنادر و دريانوردي گفت: براين اساس 47 كشتي مغروق در آبهاي ايراني خليج فارس به خصوص در منطقه اروند روند و خورموسي غرق شده اند.

وي با بيان اينكه طي سالهاي گذشته سازمان بنادر و دريانوردي اقدام به خارج كردن اين شناورها كرد، افزود: در منطقه خورموسي 10 شناور غرق شده خارج شده كه بدليل برخي مسايل فني و اعتراض سازمان محيط زيست مبني برنداشتن گزارش ارزيابي زيست محيطي اجراي اين طرح متوقف شد.

مدير كل دفتر اكوبيولوژي دريايي سازمان محيط زيست خاطر نشان كرد: در نشست اخير وزراي محيط زيست راپمی مصوب شد ايران، عراق و كويت با همكاري سازمان راپمي برنامه خارج سازي شناورهاي مغروق را آغاز كنند.

صديقي تصريح كرد: در اين راستا مقرر شد مطالعات فني براي تعيين موقعيت، عمق، ميزان، آلودگي، مشخصات شناور و نحوه خارج سازي كشتي هاي غرق شده در آب هاي ايران بررسي و پس از آن عمليات اجرايي آغاز شود.

وي اظهار اميدواري كرد: با اجراي اين طرح در منطقه خليج فارس و همكاري كشورهاي ساحلي مشكل آلودگي كشتي ها و شناورها غرق شده بطور كامل مرتفع شود.خبرهای مرتبط
•  فرمانده دریابانی قشم : نوار مرزی و ساحلی قشم در کنترل کامل دریابانی - ۱۳۹۵/۰۶/۱۸
•  عمان به تجار ایرانی ویزای یکساله و بندر می‌دهد - ۱۳۹۵/۰۲/۲۶
•  سمینار روز ملی خلیج فارس درشهر پونای هند - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰

نظر شما در مورد خبر:

لطفا در اعلام نظر خود، رعایت ادب را فراموش ننمائید و تنها نظر خود را محدود به موضوع خبر کنید. در صورت عدم رعایت این موارد نظر شما حذف خواهد شد.
سوالات مرتبط با موضوع را ميتوانيد در تالار گفتمان مطرح نمائيد.

نام کاربر:
اختیاری - نام واقعی یا مستعار
پست الکترونيک:
اختیاری - محرمانه خواهد ماند.
متن:     

نظرات کاربران :


79