لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۱/۲۹

نامه جمعی از دانشگاهیان جزیره قشم به وزیر کشور

بسمه تعالی
جناب اقای دکتر رحمانی فضلی
وزیر محترم کشور
با سلام
تشریف فرمایی آن مقام عالی به جزایر زیبای خلیج فارس در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی که نوید بخش روز های بهتر برای جزیره نشینان می باشد را به فال نیک گرفته و سپاس گزار این توجه ویژه حضرتعالی به عنوان نماینده نظام جمهوری اسلامی هستیم.
مستحضر می باشید که جزایر زیبای خلیج فارس همواره یکی از سر فصل های مهم سیاست های توسعه و رشد نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده اند و وجود دو منطقه آزاد مهم و قدیمی کشور در جزایر قشم و کیش گویای این مطلب می باشد. در این میان جزیره قشم به واسطه استقرار در تنگه استراتژیک هرمز، وسعت و جمعیت بومی قابل توجه و نزدیکی به جزایر هنگام، لارک و هرمز نقش برجسته و قابل انکاری برای کشور و منطقه دارد. با این حال و علی رغم اقدامات جهادی و قابل تحسین نظام جمهوری اسلامی در عمران و آبادانی این جزایر به جهت عمق محرومیت و گاها عملکردهای اشتباه مدیران، آنطور که شایسته و در شان مرزداران جزیره نشین بوده مشکلات و معضلات رفع نگردیده است که در ذیل به اهم دغدغه ها و موانع توسعه جزیره قشم خواهیم پرداخت.
1- از اساسی ترین نیازهای اولیه بشر برای گذراندن زندگی روزمره و حیات خود، برخورداری از آب آشامیدنی سالم و در دسترس است که در صدر شاخص های بهداشتی و توسعه قرار می گیرد. با کمال تاسف باید به عرض آن مقام عالی برسانیم علی رغم همه تلاش و کوشش های صورت گرفته و در پیش بودن جشن آب جزیره قشم، بخش زیادی از روستاهای جزیره با جیره بندی گاها یک ماهه آب روبرو است و با اندک اشکالی در خطوط آبرسانی یا آب شیرینکن های مستقر خطر تشنگی جزیره نشینان را تهدید می کند. مضاف بر اینکه در اندک روستاهایی لوله گذاری و تکمیل آبرسانی آن¬ها به سرانجام نرسیده است. لذا لزوم پی ریزی یک نظ ام پایدار و قابل اتکا در حوزه آب جزیره بیش از پیش نمایان است.
2- توسعه و ترقی یک منطقه رابطه مستقیمی با امکانات زیرساختی و زیربنایی آن مناطق دارد. متاسفانه علی رغم تبلیغات پر طمطراق منطقه آزاد به واسطه جلب و جذب سرمایه گذار اقتصادی و نشان دادن چهره توسعه یافته از منطقه، کماکان جزیره با محرومیت از امکانات اولیه آموزشی ( مدارس فرسوده، کمبود امکانات و ابزارهای آموزشی و..)، امکانات بهداشتی و درمانی ( محدودیت تخت تنها بیمارستان جزیره و کمبود پرسنل و کادر متخصص درمانی، امکانات درمانی روستاها )، امکانات ورزشی، تفریحی و فرهنگی (جزیره فاقد سینما، فرهنگسرا، پارک، استخر و... می باشد ) و نداشتن سیستم حمل و نقل عمومی و مناس ب در سطح جزیره (جزیره قشم علی رغم اینکه یکی از مناطق توریستی کشور می باشد فاقد سیستم حمل و نقل عمومی بوده و گاها خانواده های مستضعف در روستاها و علی-الخصوص غرب جزیره به واسطه هزینه گزاف کرایه حتی برای موارد اساسی مانند رسیدگی به امورات درمانی خود قادر به رفتن به مرکز شهرستان نیستند) دست و پنجه نرم می کند که خود به عنوان یک مانع اصلی و اساسی توسعه جزیره مطرح است.
3- از تاسیس منطقه آزاد قشم بیش از 25 سال می گذرد و ایجاد زیر ساخت های اساسی مانند فرودگاه و بنادر از دستاورد های مهم وجود سازمان منطقه آزاد بوده است اما به واسطه قانون مبهم (مواد 10،11 و 24 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد ) و گاها سوءتفسیر مدیران وقت منطقه آزاد از قانون، شاهد درگیریی هاا و مدیریت دوگانه در بخش شوراها و شهرداریها، وضع عوارض ورودی به جزیره برا جزیره نشینان ، درگیری های زمین و مستغلات مردم با منطقه آزاد ( تصور بفرمایید به واسطه اختیارات نامحدود و بدون نظارت بر سازمان بهترین زمین های شهر مانند شهرک ساحلی، پلاژ اسب سواری و آفتاب در اختیار مدیرا ن سازمان بوده و مردم در راهروهای دادگاهها و دادسرا برای پاسخگوئی به شکایت منطقه آزاد قشم و اثبات مالکیت زمین های اجدادی خودشان هستند) هستیم، پرداختن به جزییات و عوامل نارضایتی تراشی سازمان منطقه آزاد قشم خود مستلزم تشکیل کارگروه و بازرسی ویژه است، لذا از آن مقام عالی استدعا دارد پس از سال ها ضجه و ناله مردم این دیار و فرستادن ده ها طومار به مرکز با تشکیل کارگروه ویژه و البته شنیدن دردها و رنجهای توده مردم یکبار برای همیشه به این نارضایتی شدید اجتماعی پایان داده و اجازه عمیق شدن و رفتن به لایه های دردسر ساز امنیتی ندهید.
4- بیکاری و نیافتن شغل مناسب یکی از معضلات و چالش های اساسی کشور است. اما در جزیره قشم به واسطه محدودیت جغرافیایی، خشکسالی و عدم امکان کشت و زرع و عدم پراکنش مناسب صنایع مستقر در جزیره این مسئله بیشتر خود نمائی می کند. از طرفی عدم به کارگیری نیروهای فارغ التحصیل بومی در ادارات و شرکت های دولتی نوعی نگاه بدبینانه و توام با تبعیض برای ساکنان جزیره به وجود آورده است. به نظر می رسد دولت می بایست به دور از شعار گام عملی در استخدام و به کارگیری ملت بومی این منطقه در دستگاه های تحت نظر خود برداشته و با ارائه تسهیلات به کارآفرینان آنها را تشویق به استخدام جوانان بومی منطقه نماید.
5- تقریبا همه علمای اجتماعی اذعان داشته و دارند که بدون مشارکت موثر مردم در امر توسعه، همه ساز و کار های دولتی برای پیشبرد توسعه ابتر خواهد ماند. مع الاسف در قانون مناطق آزاد از این امر مهم غفلت ورزیده شده و نهادهای مردمی (سمن ها) و حتی شوراهای اسلامی هیچ گونه جایگاهی ندارند و این امر به هنگام ثبت یک سمن در منطقه آزاد قشم بیش از پیش هویدا می گردد. هزینه های بالای ثبت و تمدید مجوز فعالیت و پروسه اداری طولانی مانع مهمی در تشکیل و فعالیت سمن ها و نهادهای مردمی در جزیره است.

وزیر محترم کشور
اینجانبان جمعی از قشر دانشگاهی جزیره جهت حفظ اختصار و جلوگیری از اطاله کلام سعی کردیم به صورت فشرده کلیات موانع و اشکالات جزیره و جزیره نشینان را به عرض آن مقام عالی رسانده و آمادگی خود را برای کمک به ملت خود و دولتمردان در این باره اعلام می داریم وامید راسخ داریم با رعایت دقت نظر در موارد ذکر شده و تشکیل کارگروههای تخصصی معضلات و مشکلات مرزداران جنوبی کشور مرتفع گردد و در سفرهای آتی حضرتعالی و دولتمردان، جشن پایان محرومیت جزایر پرفروغ خلیج فارس را شاهد باشیم .
جمعی از دانشگاهیان جزیره زیبای قشمخبرهای مرتبط
•  اجرای سیاست توسعه متوازن در سراسر جزیره / ارتقای خدمات سازمان منطقه آزاد قشم به روستاییان - ديروز
•  فراخوان المان نوروزی در جزیره قشم - ديروز
•  هفت طرح عمرانی در جزیره قشم به بهره برداری رسید - 2 ر.پ.

نظر شما در مورد خبر:

لطفا در اعلام نظر خود، رعایت ادب را فراموش ننمائید و تنها نظر خود را محدود به موضوع خبر کنید. در صورت عدم رعایت این موارد نظر شما حذف خواهد شد.
سوالات مرتبط با موضوع را ميتوانيد در تالار گفتمان مطرح نمائيد.

نام کاربر:
اختیاری - نام واقعی یا مستعار
پست الکترونيک:
اختیاری - محرمانه خواهد ماند.
متن:     

نظرات کاربران :18149 - 16:06:46 - 11 ر.پ.  -  ناشناسهمين مشكلات در كل كشور وجود داره؛
به نظر ارائه شده رای بدهید: 0 Dislike 5
IP: 54.36.XXX.17
79