لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۰/۲۹

مناطق آزاد به سکوی صادرات تبدیل شوند/ سیاست‌های مناطق آزاد خوب اجرا نشده است

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه مناطق آزاد باید به سکوی صادرات تبدیل شوند، گفت: سیاست‌های مناطق آزاد خوب اجرا نشده است.

آلبرت بغزیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران درباره وضع مناطق آزاد اظهار کرد: باید ببینیم که چه فلسفه‌ای پشت ایجاد مناطق آزاد است؛ بحث بانکی و خدمات آن و مباحث مالیاتی پیرامون ایجاد مناطق آزاد وجود دارد و سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا از این طریق، سرمایه‌گذاری‌ها در مناطق آزاد به‌ صرفه و مشوق‌هایی داده شود.

وی با اشاره به اینکه ازجمله این مشوق‌ها می‌توان به بحث عوارض گمرکی اشاره و تصریح کرد: این اقدامات صورت می‌گیرد تا علاقه‌مندان سرمایه‌گذاری در این مناطق انجام دهند و صادرات صورت گیرد؛ یک‌سری مناطق با نام منطقه آزاد ایجاد کرده و آن‌ها را از این عوارض معاف می‌کنند یا تخفیفات لازم را به آن‌ها می‌دهند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه مناطق آزاد را به دو دسته مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه اقتصادی باید تقسیم کرد، اضافه کرد: در مناطق ویژه اقتصادی، سرمایه‌گذاران معافیت‌هایی دارند و کالایی تولید و به داخل کشور ارسال می‌کنند.

بغزیان با بیان اینکه مناطق ویژه اقتصادی می‌توانند لزوماً منطقه مرزی نباشند، تصریح کرد: مبادلات از طریق مجاری زمینی، دریایی و هوایی می‌تواند انجام شود.

وی با اشاره به اینکه مناطق تجاری محل‌هایی هستند که در مرزهای ورودی قرار دارند، افزود: سرمایه‌ها هم می‌توانند از بیرون وارد شوند و بحث روادید و عوارض واردات نهادها و ماشین‌آلات، سبک و در حد پایینی است و در این راستا چنین مناطقی ایجاد می‌شود.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه بحث مهم در این میانه سکوی صادراتی شدن و ایجاد ارزش‌افزوده از یک فرایند تولیدی است، اضافه کرد: نفع مناطق آزاد باید به اقتصاد کشور برسد.

بغزیان با تأکید بر اینکه مناطق آزاد تجاری کیش، قشم و انزلی را ایجاد کرده‌ایم، تصریح کرد: دسترسی این مناطق به کشورهای همسایه و منطقه در بحث حمل و نقل در ابعاد زمینی و ریلی ارزان‌تر است و می‌توانند نهاده‌ها را در این رابطه وارد کرده و کارخانجات را تأسیس کنند و بانک‌های داخلی با بانک‌های خارجی بر اساس قوانین خاص منطقه آزاد فعالیت کنند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کالایی هم که تولید می‌شود، می‌تواند در کم‌ترین زمان مجوزهای خروج و صادرات را بگیرد، اضافه کرد: چنین منطقه آزادی نقطه‌ای برای امر تولید و صادرات می‌شود که اشتغال‌زایی را هم به همراه دارد.

بغزیان با بیان اینکه مناطق آزاد تجاری کشور بعد از  حمایت‌های صورت گرفته باید سکوی صادراتی شوند، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری خارجی را باید جذب کنیم تا از امکاناتی مانند معافیت‌ها، زمین رایگان و ... استفاده کنند و تولید پا بگیرد و ارزش‌افزوده برای مردم منطقه و کشور ایجاد کند.

وی با تأکید بر اینکه اگر کارخانه‌ای به‌طور جدی در این مناطق شروع به کار و محصولی حتی مشترک با شرکت‌های خارجی تولید کند، می‌تواند در کنار صادرات نیاز داخل را تأمین کند، افزود: عملاً این پیشرفت را در مناطق آزاد نمی‌بینیم.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه مناطق آزاد را در محل‌هایی ایجاد کردیم که ابتدا خوب مکان‌یابی شده بود، اضافه کرد: حال که سیاست‌های مناطق آزاد را خوب اجرا نکرده‌ایم، باید مناطق آزاد دیگری هم اضافه کنیم و توسعه دهیم.

بغزیان با بیان اینکه باید نخست وضع مناطق آزاد موجود باید ساماندهی شود و به سکوهای صادرات تبدیل شوند، اظهار کرد: این اقدام باید در اولویت قرار گیرد.

انتهای پیام/نخبرهای مرتبط
•  دلیل مخالفت نمایندگان مجلس با طرح منطقه آزاد، مخالفت با دولت بود - ديروز
•  شورای راهبردی آموزش و پرورش مناطق آزاد تشکیل می شود - ديروز
•  مشاور رییس جمهور: ایجاد مناطق آزاد اقتصادی در راستای محرومیت زدایی است - ديروز

نظر شما در مورد خبر:

لطفا در اعلام نظر خود، رعایت ادب را فراموش ننمائید و تنها نظر خود را محدود به موضوع خبر کنید. در صورت عدم رعایت این موارد نظر شما حذف خواهد شد.
سوالات مرتبط با موضوع را ميتوانيد در تالار گفتمان مطرح نمائيد.

نام کاربر:
اختیاری - نام واقعی یا مستعار
پست الکترونيک:
اختیاری - محرمانه خواهد ماند.
متن:     

نظرات کاربران :18080 - 08:45:28 - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴  -  علیرضا در تئوری خیلی حرف ها را می شود زد ولی در عمل باید دید صادارت خدمات و کالا چگونه ایجاد می شود ، باید اینقدر قوانین شفاف و ثابت باشد که سرمایه گذار داخلی یا خارجی ترغیب به سرمایه گذاری پایدار در مناطق بشود حذف قوانین دست و پا گیر و اعمال سلیقه مسئولین می تواند به روند سرمایه گذاری کمک کند . در تمام دنیا اول زیر ساخت مناطق را با وام یا بوسیله دولت آماده می کنند و پس از آماده سازی اقدام به حذب سرمایه گذار و بدست آوردن درآ»دی پایدار می شود آیا ما در مناطق آزاد چه کردیم گفتیم خودتان در بیاورید و خرج کنید زیر ساخت هم با شما حدود 25 سال گذشته هنوز داریم زیر ساخت درست می کنیم هر وقت درست شد که سرمایه گذار و کارشناسان حاضر به فعالیت در آن مناطق بشود باید انتظار داشت و حرف زد
به نظر ارائه شده رای بدهید: 0 Dislike 0
IP: 185.207.XXX.83
79