لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۰۹/۲۵

جلوی واردات را بگیریم با مجتمع‌های تجاری قشم چه کنیم/ صادرات ۲۰۰ هزار تن سیمان از قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با وجود تعداد زیاد مجتمع‌های تجاری فعال در قشم نمی‌توان جلوی واردات را گرفت، زیرا این اقدام، منجر به واردات قاچاق و از بین رفتن سرمایه بخش خصوصی می‌شود.

محمدرضا مؤمنی در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در مورد واردات پوشاک به منطقه آزاد گفت: تمامی کالاها و پوشاکی که به منطقه آزاد قشم وارد می‌شود، قانونی و با مجوز رسمی است. 

* سرزمین اصلی مقصد نهایی کالای وارداتی به قشم است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پاسخ به این سوال که مقصد کالاهای وارداتی به قشم کجاست؟ افزود: مسافران و افرادی که از منطقه اصلی به منطقه آزاد قشم می‌آیند کالای مورد نیاز خود در این منطقه خریداری و به منطقه اصلی می‌برند. 

رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد قشم همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برای واردات پوشاک به این منطقه نیازسنجی می‌شود و مقدار واردات بر چه مبنایی تعیین می‌شود، گفت: واردات دست ما نیست و بخش خصوصی واردکننده کالا به این منطقه است.

مؤمنی بیان داشت: بخش خصوصی سفارش دهنده کالا و پوشاک است و مراکز تجاری براساس نیاز خود در طول سال سفارش واردات می‌دهند و محموله‌های مورد نیاز خود را در مقاطع مختلف سال وارد می‌کنند

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پاسخ به این سؤال که چرا در حالی که بخش تولید پوشاک از واردات صدمه بسیار زیادی دیده است، واردات پوشاک به این منطقه محدود نمی‌شود و تمهیداتی برای کنترل آن در نظر گرفته نمی‌شود، گفت: بیش از 24 مجتمع تجاری در منطقه آزاد قشم و درگهان وجود دارد و بخش خصوصی در این منطقه سرمایه‌گذاری کرده است و مجتمع‌های تجاری با واردات کالا، خرید و فروش کالا در این منطقه مشغول فعالیت بازرگانی و اقتصادی هستند. 

* مراکز تجاری قشم با کاهش واردات غیرفعال می‌شوند

وی افزود: این یک شمشیر دو لبه است، نمی‌توان واردات را به این منطقه کم کرد، زیرا با این اقدام، مراکز تجاری غیرفعال می‌شوند. 

مؤمنی با بیان اینکه محدودیت واردات به منطقه آزاد قشم منطقی نیست، اظهار داشت: 5 مرکز تجاری در منطقه آزاد قشم آماده و به زودی افتتاح می‌شود. 

مدیرعامل منطقه آزاد قشم بیان داشت: محدودیت غیرمنطقی در واردات به منطقه آزاد قشم منجر به واردات قاچاق می‌شود، گفت: در حال انجام اقداماتی برای کنترل واردات هستیم، به طوری که چند واحد تولید پوشاک توسط تولید‌کنندگان ایرانی در این منطقه افتتاح شده و در حال فعالیت هستند و برخی هم برنامه‌هایی برای توسعه دارند.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا محدودیت برای ساخت مجتمع‌های تجاری در این منطقه صورت نگرفته است، گفت: به حوزه معاونت عمرانی قشم اعلام شده که از این پس، تحت هیچ شرایطی پروانه ساخت مجتمع تجاری در قشم و درگهان صادر نشود. 

* دیگر اجازه ساخت مجتمع تجاری  در قشم و درگهان داده نمی‌شود

رئیس هیئت مدیره منطقه آزاد قشم بیان داشت: برای توسعه متوازن در سطح منطقه، دیگر اجازه ساخت مجتمع تجاری در منطقه آزاد قشم و درگهان داده نمی‌شود و ساخت مجتمع‌های تجاری در منطقه‌های دیگر انجام می‌شود. 

وی افزود: مذاکراتی با چینی‌ها برای تهیه شهرک پوشاک در منطقه آزاد قشم انجام شده تا با افتتاح چنین مرکزی از نیروی کار ایرانی برای تولید استفاده شود که هنوز توافقات نهایی در این رابطه انجام نشده است. 

رئیس هیئت مدیره منطقه آزاد قشم با بیان اینکه ظرفیت اقتصادی بازارها اندازه دارد، گفت: قطعا با رونق تولید در منطقه آزاد قشم فقط مابه‌التفاوت نیاز از محل واردات تأمین می‌شود. 

مؤمنی اظهار داشت: در ماه‌های آینده 2 واحد تولید عطر، ادکلن و لوازم آرایشی در منطقه آزاد قشم با برندهای معتبر دنیا و توسط تولید‌کنندگان بخش خصوصی افتتاح می‌شود. 

* امسال صادرات قشم 2 برابر می‌شود

وی در مورد میزان صادرات کالا از قشم اظهار داشت: سال گذشته ارزش کالاهای صادراتی از این منطقه 50 میلیون دلار بود و پیش‌بینی می‌شود امسال این رقم به 100 میلیون دلار برسد. 

مدیرعامل منطقه آزاد قشم با بیان اینکه میزان صادرات در مناطق آزاد سال 95 نسبت به سال 94، 30 درصد رشد داشت، گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دستور داده، تا صادرات کل مناطق آزاد در سال جاری به یک میلیارد و 100 میلیون دلار برسد که قطعا محقق می‌شود. 

مؤمنی بیان داشت: امسال از این منطقه 200 هزار تن سیمان صادر می‌شود که تاکنون صادرات 80 هزار تن آن محقق شده است. 

* مذاکرات سرمایه‌گذاری با چینی‌ها فعلا نتیجه نداده است

وی در رابطه با مذاکرات با چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد قشم گفت: گروهی از چینی‌ها برای ایجاد شهرک فرودگاهی به منطقه آزاد قشم آمده‌اند که مذاکرات آن در حال انجام است، اما نتیجه آن حاصل نشده است. 

انتهای پیام/بخبرهای مرتبط
•  فیلم/گوشه ای از اقدامات عمرانی در منطقه آزاد قشم / جهش منطقه آزاد قشم بسوی آینده روشن - 3 ر.پ.
•  تولید 350 کیلو گرم قارچ از هر تُن کمپوست/اقدام همزمان علم و تولید در دبیرستان دکتر حسابی قشم به بار نشست - 5 ر.پ.
•  675 تُن میگو توسط صیادان جزیره قشم صید شد / سهم صید قشم یک سوم کل استان هرمزگان - 7 ر.پ.

نظر شما در مورد خبر:

لطفا در اعلام نظر خود، رعایت ادب را فراموش ننمائید و تنها نظر خود را محدود به موضوع خبر کنید. در صورت عدم رعایت این موارد نظر شما حذف خواهد شد.
سوالات مرتبط با موضوع را ميتوانيد در تالار گفتمان مطرح نمائيد.

نام کاربر:
اختیاری - نام واقعی یا مستعار
پست الکترونيک:
اختیاری - محرمانه خواهد ماند.
متن:     

نظرات کاربران :18066 - 16:52:25 - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸  -  حسنبنام خدا بنده با قسمتی از صحبتتهای اقای مومنی موافق وبابعضی مخالف هستم اینکه فرمودند رشد بی رویه مجتمع های تجاری درست می فرمایند اما اکر به تعداد مجتمع های تجاری کیش نگاه کنیم خیلی بیشتر از قشم است قضیه این است که جذابیت کیش انقدر زیاد است که اگر هم مجتمع تجاری نباشد باز گردشگر خواهد داشت ولی درقشم اصلا به جذابیتهای گردشگری توجهی نشده دریغ از یک تفریحات دریایی یا جاذبه های گردشگری دیگرمسافر یا گردشگر صرفا برای خرید که سفر نمی کند متاسفانه مسئولین در این مورد مغفول مانده اند با بلیط 300هزار تومانی تهران قشم درقبال بلیط 110هزار تومانی تهران کیش با امکانات تفریحی گردشگری در حدصفرگردشگر چقدر جنس ارزان می خرد که برایش بصرف به قشم سفر کند
به نظر ارائه شده رای بدهید: 1 Dislike 0
IP: 83.121.XXX.248
79