لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۲/۰۳

تمرکز دولت بر زیرساخت‌های توسعه در قشم/نگاه عدالت محور دولت تدبیر و امید به اقوام و مذاهب

ایرج اعتمادی: علیرغم همه چالش‌هایی که سال‌های گذشته بین فرمانداری و سازمان منطقه آزاد در قشم وجود داشت، علیرضا نصری فرماندار شهرستان قشم با اعتقاد به تعامل و تفاهم، وحدت و اتفاق نظر توانست در پیشبرد برنامه‌های دولت در این شهرستان، گام‌های موثری بردارد. مهندس نصری جوان‌ترین فرماندار هرمزگان بیش از ده سال در استخدام وزارت کشور است؛ نصری در حوزه استانداری‌های فارس و هرمزگان در جنوب کشور سال‌ها خدمت کرده است. وی در سال93 به عنوان جوان‌ترین فرماندار کشور در بندر خمیر حضور داشت. نصری تحصیلات دکتری‌اش را در رشته مدیریت منابع انسانی می‌گذراند. او که از خانواده شهدای دفاع مقدس است در یکی از شهرهای ولایی استان فارس در سال1359 در یک خانواده‌ی انقلابی چشم به جهان گشود. در این مصاحبه سعی می‌کنیم پای صحبت‌های فرماندار جوان شهرستان قشم در جریان برنامه‌ها و خدمات دولت در این شهرستان قرار بگیریم.

شهرستان قشم شامل چهار جزیره‌ی قشم، هنگام، لارک و هرمز است که در تنگه هرمز و در مدخل خلیج فارس واقع شده است. این شهرستان از جهت شمال غربی به بندرلنگه و از شمال به بندرعباس محدود می‌شود. حد غربی شهرستان قشم به آب‌های خلیج فارس و از شرق به تنگه هرمز و دریای عمان محدود می‌گردد.

وسیع‌ترین جزیره در این شهرستان جزیره‌ی قشم با مساحت1491کیلیومتر مربع و کوچک‌ترین آن جزیره هرمز با مساحت45کیلومترمربع است که در مجموع مساحت شهرستان1635 کیلومتر مربع برآورد می‌شود.

جمعیت شهرستان قشم طبق آخرین سرشماری در سال1395شمسی، 148993 نفر شامل40506 خانوار است. جمعیت شهری شهرستان 68068نفر و جمعیت روستایی آن 80925نفر می‌باشد. بر اساس این آمار، جمعیت مردان76077 و زنان72916نفر است.

بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال1395، جمعیت شهر قشم40678نفر با11945خانوار، درگهان14525نفر با خانوار3845، شهر سوزا6974 با 1864 تعداد خانوار و شهر هرمز با 5891 نفر جمعیت و 1698خانوار هستند.

نرخ باسوادی جمعیت بین 10تا49سال شهرستان قشم در سال95 برابر با25/96 درصد است.

شهرستان قشم دارای121 مدرسه دولتی و 681کلاس درس می‌باشد.

آمار مدارس غیر دولتی شهرستان 22 مدرسه و 111کلاس درس می‌باشد. تعداد کل دانش آموزان 21432نفر که از این تعداد10129نفر دانش آموز دختر و11303 نفر پسر هستند.

بر اساس این گزارش تعداد کودکان بازمانده از تحصیل32نفر هستند که 14نفر دختر و 18نفر پسر می‌باشد.

بر این اساس تعداد دانش آموزان مرکز استثنایی شهرستان 47نفر گزارش شده است.

به گفته‌ی فرماندار قشم بالغ بر20میلیارد کمک‌های خیرین مدرسه‌ساز جذب آموزش و پرورش این شهرستان شده که برای خرید وسایل سرمایشی، هوشمندسازی، رنگ آمیزی، زیباسازی و... در سطح شهرستان استفاده شده است.

سال گذشته(95) 10نفر در رشته‌های پزشکی و مرتبط پذیرفته شده‌اند. آموزش و پرورش شهرستان قشم دو سال متوالی در استان رتبه اول را کسب کرده است. دانش آموزان این شهرستان در رشته رباتیک در مسابقات کشوری مقام سوم و در مسابقات الکترونیک نیز مقام سوم کشوری را کسب کرده‌اند.

به گفته‌ی مهندس نصری فرماندار شهرستان، اقدامات خوبی از سوی دولت و خیرین در حوزه آموزش و پرورش انجام شده است. وی با اشاره به برچیده شدن کلاس‌های کانکسی در شهرستان و احداث کلاس‌های درس استاندارد، پیگیری ساخت40باب خانه معلم توسط سازمان منطقه آزاد، انعقاد تفاهم‌نامه با مرکز بین‌المللی رشد جهت اختصاص پژوهش‌سرا به دانش آموزان، پذیرش و اسکان قریب به65هزار نفر از معلمان در ایام نوروز و صعود7پله‌ای در شاخص‌های سوادآموزی، از جمله برخی خدمات در این حوزه برشمرد. فرماندار گفت: در بحث ایمن‌سازی مدارس نیز با کمک نهادهای دولتی، سازمان منطقه آزاد و خیرین اقدامات خوبی شروع شده و ان‌شاءالله به دنبال آن هستیم که تمامی مدارس شهرستان ایمن و مطابق استاندارد باشد.

علیرضا نصری با اشاره به تعداد کتابخانه‌های عمومی، این شهرستان را دارای 7کتابخانه شامل: قشم، درگهان، سلخ، دولاب، دوربنی، کورزین و هرمز دانست و افزود: تلاش بر این است که این تعداد در سال96 به 10کتابخانه افزایش یابد و بتوانیم روستاهای طبل، لافت و زیرانگ را صاحب کتابخانه کنیم.

وی افزود: 60هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های نهادی موجود است و 6000عضو فعال کتابخانه‌ای در این شهرستان حضور دارند.

به گفته‌ی نصری در سه سال گذشته با رایزنی با ناشران، به ارزش 3هزار و پانصد میلیارد ریال به کتابخانه‌های جزیره شامل کتابخانه‌های مدارس، زندان‌ها و روستایی، کتاب اهدا شده است.

وی افزود: بیشترین تقاضا در شهرستان مربوط به کتاب‌های آموزشی، ادبیات، روان‌شناسی و بخش کودک است.

بنا به این گزارش تعداد عناوین کتاب‌های منتشر شده شهرستان در سال95 پنج عنوان با شمارگان مجموعا6هزار نسخه می‌باشد.

فرماندار در ادامه گزارش شاخص‌های فرهنگ و هنر در قشم به تعداد 24فروشگاه عرضه محصولات سینمایی و سمعی و بصری، دو موسسه قرآنی و یک سینما در شهرستان قشم اشاره کرد.

به عنوان اولین سوال از فلسفه نگاه تعاملی فرماندار که منشا خدمات زیادی در دولت تدبیر و امید بوده می‌پرسم؛

فرماندار: در محیط آرام و در محیط بدون تنش، کارها بهتر پیش می‌رود؛ بدون تنش و به‌دور از تشویش فکر، بهتر می‌توان برنامه‌ریزی کرد و برنامه‌ها را اجرا کرد؛ در محیط‌های پر از تنش و تضاد کسی سود نمی‌برد و بلکه مردم هستند که متضرر می‌شوند.

شهرستان قشم در زمان آغاز بکار دولت تدبیر و امید دچار مشکلات ساختاری در توسعه بود، قشم از ظرفیت‌های اولیه توسعه نیز بی‌بهره بوده است. مثل آب؛ دولت تدبیر و امید در این مدت کار کرد و در حال حاضر این شاخص به70درصد رسیده که ان‌شاءلله تا هفته دولت در سال‌جاری به 100درصد خواهد رسید.

یعنی می‌فرمایید بحث تعامل بین منطقه آزاد و فرمانداری باعث این کار شد؟

هم بحث تعامل بوده و هم تدبیر دولت، یکی از ظلم‌هایی که نسبت به دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید که (حتی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری هم بحثش داغ بود)، این بود که می‌گفتند دولت کاری به روستاها ندارد، در حقیقت این بزرگ‌ترین ظلم به دولت بود. دولت تدبیر و امید بیشترین نگاهش به روستاها بوده، بیشترین نگاهش به قشر محرومین و مستضعفین بوده، به عدالت نگاه ابزاری و شعاری نداشته است؛ بلکه دولت، عدالت را در عرصه‌ی عمل نشان داده است، بین شهری و روستایی، بین شیعه و سنی، بین اقوام مختلف، در عمل نشان داده نه در حرف. نمونه‌اش آب‌رسانی به قشم است؛ در زمانی که وضعیت اقتصادی دولت خوب بوده، کسانی که شعار عدالت می‌دادند و می‌گفتند دنبال محرومین و مستضعفین هستیم، چرا از آب‌رسانی به روستاهای قشم غفلت کردند؟! و این دولت بدون هیاهو و بدون سر و صدا کمر همت بست.

لطفا بفرمایید دولت آقای روحانی در بحث آب‌رسانی به روستاها چه اقداماتی انجام داده است؟

قبل از دولت تدبیر و امید شاخص آب‌رسانی به روستاهای قشم صفر بوده است. دولت از آغاز شروع بکارش تا امروز با صرف میلیاردها تومن به عنوان یک پروژه‌ی ملی به آب‌رسانی روستاهای قشم ورود کرده و وارد عمل شده است؛ به طوری که امروز شاخص آب‌رسانی به 70درصد رسیده و تا هفته دولت این معضل به طور کلی رفع خواهد شد.

به زیرساخت اشاره فرمودید، بفرمایید در ارتباط با سایر زیرساخت‌ها به ویژه راه‌های ارتباطی چه اقداماتی انجام شده است؟

قشم، در قبل از دولت تدبیر و امید از خیلی از زیرساخت‌های اولیه بی‌بهره بوده؛ در همین چهار سال، 200کیلومتر جاده‌های جزیره آسفالت شده، این اقدامات در تعامل با منطقه آزاد، کمک دولت و همکاری دهیاران در بحث زیرساخت‌ها انجام شد. با صرف هزینه ای بالغ بر 190میلیارد ریال و در قالب 5پروژه کلی اقدامات مطلوبی صورت گرفت از جمله200کیلومتر آسفالت راه‌های روستایی به ویژه در غرب جزیره و تعریض و شانه‌سازی جاده‌ها؛ علاوه بر این، یک‌هزار و 320میلیارد ریال به 67 پروژه شاخص عمرانی شهری و روستایی اختصاص داده شد که شامل پروژه‌های آسفالت معابر شهری و روستایی، احداث و نوسازی فضاهای سبز و بوستان‌ها، لکه‌گیری آسفالت، تسطیح راه‌ها و حریم آن‌هاست.

علاوه بر این از سوی سازمان منطقه آزاد و اداره راه‌داری و حمل و نقل جاده‌ای به طور مستقل، اقدامات قابل قبولی در این حوزه انجام شده است.

این همکاری‌ها که اشاره فرمودید به چه شکل بوده است؟

دهیاران کار زیرسازی را انجام داده‌اند، دولت قیر رایگان اختصاص داده و منطقه آزاد کار آسفالت را انجام داده است؛ همه‌ی این همکاری‌ها حاصل تعامل، وحدت و هم‌دلی بوده است. این وعده‌ی خداوند است که دست خدا با جماعت است.

در بحث آب‌رسانی به روستاها فرمودید مشکلات تا حد قابل قبولی مرتفع شده، روستای طولا ظاهرا مشکلات زیادی در این مورد داشت، کار طولا به کجا رسید؟

مردم طولا سابقا برای حق انشعاب آب مبلغی نزدیک به ده برابر روستاییان پرداخت می‌کردند، با پیگیری‌ها و رایزنی‌ها و تعاملی که با منطقه آزاد به وجود آمد، مشکل آب روستای طولا به همت سازمان منطقه آزاد حل شد؛ آقای مهندس مومنی محبت کردند و گفتند آب طولا هم به آبفای روستایی تحویل داده شود. در صورتی که منطقه آزاد پنج میلیارد تومن هزینه کرده بود و قصد داشت مثل شهر قشم از این سرمایه گذاری نفع اقتصادی ببرد اما عطایش را به لقایش بخشید و گفت آب برای مردم.

مردم طولا از مشکلاتی در حوزه برق هم رنج می‌بردند، در این ارتباط اقدامی انجام شده؟

برق طولا یکی از موارد چالشی طولا بوده است که ده پانزده سال مردم طولا از حق برق محروم بوده‌اند؛ نزدیک به چهارصد خانه در شهرک گلزار و اطراف آن، این مشکل را داشتند تا جایی‌که در فصل گرما به زیر درختان پناه می‌بردند. دو هفته پیش صورت‌جلسه‌ای با مهندس مومنی منعقد کردیم و مشکل برق مردم طولا نیز حل شد.

بفرمایید در بحث بهداشت و درمان به عنوان یکی از مشکلات اساسی جزیره در سال‌های اخیر، چه اقداماتی از سوی دولت انجام شده است؟

تا پیش از دولت تدبیر و امید، همه‌ی دولت‌ها نگاه‌شان در بحث بهداشت و درمان نگاه درجه چندم بود در حالی که اولویت اول دولت تدبیر و امید از همان آغاز، بحث بهداشت و درمان و سلامت بوده است. با اجرای طرح تحول سلامت تقریباً رایگان شد و مردم در روستاها تنها سه درصد و در شهر شش درصد هزینه‌های درمانی را پرداخت می‌کنند، در حالی‌که در قیاس با دوره قبل از دولت تدبیر و امید، تفاوت از زمین تا آسمان است.

در این دولت تعداد پزشکان از12 پزشک به 29پزشک افزایش یافته است، سابقا در هیچ یک از روستاهای قشم دندا‌ن‌پزشک نبوده است، امروز در تمامی روستاها دندان‌پزشک حضور می‌یابد، از این نظر در کشور اول هستیم، یعنی صد در صد مراکز خدمات درمانی روستاهای قشم از خدمات دندان‌پزشکی بهره‌مند شده‌اند. در این دوره پایگاه‌های جاده‌ای سوزا و کندآلو فعال شده‌اند؛ همچنین یک اورژانس در دولاب در حال ساخت است، چهار آمبولانس در ایام عید نوروز به ناوگان اورژانس شهرستان اضافه شده و سه آمبولانس دیگر عن‌قریب به این تعداد افزوده خواهد شد. علاوه بر این پایگاه امداد و نجات جاده‌ای هلال احمر مصوب گردیده و امسال مراحل احداث پایگاه اجرایی خواهد شد.

امسال ان‌شاءالله در سایه تفاهم و همدلی با منطقه آزاد ظرف یک ماه آینده بیمارستان خلیج فارس(جی‌جیان) با چهار متخصص و اورژانس، واحد رادیولوژی، آزمایشگاه و سونوگرافی راه‌اندازی می‌شود. بیمارستان متعلق به سازمان منطقه آزاد است که با تفاهم و همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی و سازمان شروع بکار خواهد کرد. در سال‌جاری شهرستان قشم در همه بخش‌ها، پزشک متخصص دارد در حالی که قشم در گذشته با کمبود پزشک متخصص روبه‌رو بوده است. امسال نه تنها جراح مغز و اعصاب داریم، پزشک متخصص مغز و اعصاب هم داریم، همچنین جذب متخصص گوش و حلق و بینی، و رادیولوژیست زن که یکی از آرزوهای مردم قشم بوده، خوشبختانه امروز به تعداد سه نفر رادیولوژیست زن در بیمارستان حضور دارند و در خدمت مردم هستند. بخش آی‌سی‌یو یا مراقبت‌های ویژه که سابقا تعطیل بوده در حال حاضر فعال است. همچنین مقدمات راه‌اندازی بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان نیز فراهم شده که ظرف دو ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد. بحث اعزام هوایی به عنوان یکی دیگر از اقدامات مهم حوزه بهداشت و درمان در شهرستان قشم است که از عید نوروز فعال شده است. یک آمبولانس دریایی با هزینه‌ای بالغ بر سه میلیارد تومن با تمام تجهیزات و امکانات کامل و به‌روز، ان‌شاءالله در مردادماه سال‌جاری به بیمارستان قشم اختصاص داده خواهد شد که در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین شبانه‌روزی کردن درمانگاه‌های طبل، درگهان و سوزا، در دستور کار قرار دارد که در حال حاضر در پی فراهم کردن زیرساخت‌های آن هستیم. از همین جا به مردم توصیه می‌کنم که خیرین عزیز در حوزه بخش سلامت بیشتر ورود کنند.

به طور مثال ما اگر در درگهان خانه‌ی پزشک داشتیم می‌توانستیم پنج پزشک در درگهان مستقر کنیم، در این ارتباط با خیرین صحبت‌هایی انجام شده که در این زمینه همکاری کنند.

در بحث تجهیزات پزشکی نیز که در این مدت در بیمارستان پیامبر اعظم(ص) استقرار یافته تجهیزات خوب، پیشرفته، و به‌روزی است، به جرات می‌توان گفت اقدامات خوبی در حوزه‌ی بهداشت و درمان صورت گرفته است.

با وجود این، انتقاداتی هم به بیمارستان وارد است و بعضا شاهد نارضایتی‌هایی از سوی مردم هستیم، این را چطور ارزیابی می‌کنید؟

انتقادات ناشی از ساختار بیمارستان قدیم بوده، درمانگاهی تحت عنوان بیمارستان در قشم بوده با پرسنل مشخص، حالا منطقه آزاد زحمت کشیده ساختمانی ده برابر مرکز درمانی قبلی احداث کرده که تعداد پرسنل در ساختمانی به این عریض و طویلی به چشم نمی‌آید؛ این موضوع را هم داریم رایزنی می‌کنیم که پرسنل افزایش پیدا کنند. حقوق 17نفر از پرسنل را سازمان منطقه آزاد تقبل کرده و پرداخت می‌کند؛ برای سال‌جاری هم سازمان موافقت کرده که این هزینه‌ها را بپردازد. انتقادات بیشتر در حوزه خدماتی است، بیمارستان قشم در حوزه کیفی مشکلی ندارد و در بحث پزشکان متخصص کمبودی مشاهد نمی‌شود. در همه بخش‌ها رایزنی شده و پزشکان متخصص جذب شده‌اند و جای هیچ کمبودی در این بخش نیست.

اقدامات خوبی در حوزه بهداشت و درمان شکل می‌گیرد و نوید یک ساختار خوب می‌دهد(ساختاری که اصلا وجود نداشته)؛ بنده خدمتتان عرض کردم این‌ها زیرساخت‌های توسعه است، ما اگر می‌خواهیم قشم یک جزیره‌ی توسعه‌یافته و پیشرفته باشد، ابتدا باید زیرساخت‌های اولیه را فراهم کند؛ آب زیرساخت اولیه است، در حالی که نبوده، دولت تدبیر و امید کمر همت بسته، و همینطور بحث راه و جاده‌ها و...

در صورت امکان بفرمایید چه تعداد پزشک و در چه حوزه‌های تخصصی در بیمارستان قشم فعالیت می‌کنند؟

پزشکان متخصص شاغل در بیمارستان شامل: یک نفر پزشک اعصاب و روان، ۳نفر اطفال، زنان و زایمان ۳ نفر، جراح عمومی ۲نفر، داخلی۴نفر، بیهوشی ۲نفر، جراح کلیه و مجاری یک نفر، پوست یک نفر، پاتولوژی یک نفر، رادیولوژی یک نفر، قلب و عروق یک نفر، چشم یک نفر، متخصص داخلی عفونی یک نفر، جراح مغز و اعصاب یک نفر، ارتوپد یک نفر، داخلی مغز و اعصاب یک نفر، طب اورژانس۴ نفر؛ که در مجموع ۲۹پزشک در این بیمارستان در حال ارائه خدمات درمانی هستند.

بفرمایید دولت در حوزه اشتغال چه اقداماتی انجام شده و چه برنامه‌هایی پیش روی دارد؟

بحث اشتغال و ایجاد شغل یکی از دغدغه‌های ما در کشور است؛ از سال92تاکنون201هزار شغل سهم شهرستان قشم بوده که در حوزه گردشگری، صنعت، ساختمان و...ایجاد شده است. اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است. در دولت یازدهم7417نفر از ساکنین جزیره قشم پس از طی دوره‌های آموزشی در بخش‌های گوناگون صنعتی و خدماتی جذب بازار کار شدند.

نرخ بیکاری در شهرستان کمتر از7درصد است که نسبت به نرخ بیکاری کشور12درصد وضعیت مطلوب‌تری دارد؛ نرخ بیکاری استان هرمزگان 10/3درصد می‌باشد.

تعداد شاغلان بخش خصوصی 56000نفر است که در حوزه خدمات، تجارت و بازرگانی، کشاورزی و شیلات فعالیت می‌کنند و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

بر اساس تفاهم‌نامه بین سازمان منطقه آزاد و فنی و حرفه‌ای در سال‌جاری با آموزش 20هزار نفر نیروی انسانی ماهر و نیمه‌ماهر و افزوده شدن به فعالیت‌های صنعتی در جزیره، صنعت در منطقه شکوفا خواهد شد. قطعاً فراهم آوردن شرایط کسب مهارت و تخصص برای افراد دارای انگیزه اشتغال مولد، راه کار مبارزه با پدیده قاچاق و توسعه صنایع کوچک و بزرگ در شهرستان است.

از نگاه دولت به روستائیان اشاره کردید بفرمایید در قشم چه اقداماتی در این بخش انجام شده است؟

نگاه دولت به روستاها نگاه عدالت‌محور و توسعه‌محوربوده است. نگاه دولت این است که روستاها پیش‌قراول توسعه هستند، چه توسعه فرهنگی، چه توسعه سیاسی، اجتماعی و... اگر ما به توسعه به معنای واقعی کلمه نگاه کنیم. دولت معتقد است توسعه را از روستاها باید شروع کند و در این زمینه کاملا موفق بوده است. قشم در زمینه فعال کردن تعاونی‌ها در جای جای شهرستان پیش‌گام است، به طوری که می‌توان به قشم لقب شهرستان تعاونی‌ها داد. یکی از نگاه‌هایی که دولت در بحث اشتغال در روستاها داشته، بحث کاشانه‌های مهمان بوده که در اکثر روستاها راه‌اندازی شده است. شاید در بحث گردشگری، بیشتر نگاه‌ها به جذب توریست معطوف شود، این خوب است و اتفاقات خوبی هم افتاده است. کاشانه مهمان یکی از اقدامات موثر و ارزشمندی است که هم در ایجاد اشتغال و هم در جذب توریست خودش را نشان داده است. اما در بحث میراث فرهنگی و صنایع دستی هنوز ظرفیت‌های ناشناخته و پتاسیل‌هایی وجود دارند که به فعلیت نرسیده است؛ در این زمینه ظرفیت‌های خوبی وجود دارد که در حال برنامه‌ریزی و ساماندهی است.

همچنین در بحث شیلات که یکی از ظرفیت‌های این شهرستان است قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده؛ سفره‌ها و منابع آبزی ما در دریا رو به تحلیل بود و عملا از بین می‌رفتند، اما امروز ما با افتخار عرض می‌کنیم با برنامه‌ریزی‌هایی که داشته‌ایم، بومیان جزیره ورود کرده‌اند و مزرعه پرورش میگو زده‌اند؛ متوسط کشوری برداشت در هر هکتار میگو 2 تن و نیم است در حالی‌که در قشم 7تن برداشت می‌کنند و این نشان از عزم و اراده‌ی مردم در کار، تلاش، سازندگی و تولید است، از سوی دیگر نشان‌دهنده‌ی کمک‌های دولت در این بخش است.

به طور مشخص بفرمایید دولت در این زمینه چه کمکی کرده است؟

ما در بحث زیرساخت‌ها ورود کردیم و برق آن‌ها را به عنوان یک زیرساخت اساسی تامین کردیم؛ حتی در اعتبارات امسال برای این بخش اعتبار ویژه تخصیص داده‌ایم و برای هر کسی که بخواهد شغل ایجاد کند زیرساخت‌های اولیه آن مثل آب، برق و... را تامین می‌کنیم؛ بالاخره طبق برنامه ششم ما باید هشتاد هزار تن میگو در مزرعه تولید کنیم. این ظرفیت‌ها را شناسایی کرده‌ایم و داریم بالفعلش می‌کنیم به خیلی از روستاییان اعلام کرده‌ایم که با تشکیل تعاونی بیایند و در این حوزه ورود کنند. بخشی از این ظرفیت‌ها که شناسایی شده به مردم معرفی کردیم و در حال فراهم کردن مقدمات کار هستیم که ورود جدی‌تری داشته باشند، تا این سهم هشتادهزار تنی که در برنامه ششم پیش‌بینی شده به فعلیت برسد. استفاده بهینه از صید، جلوگیری از هدر رفت سرمایه ملی، برنامه‌ریزی برای برداشت اصولی و هدف‌مند، افزایش درآمد فعالین این بخش، توسعه کارخانجات فراوری، ایجاد اشتغال، توسعه صادرات آبزیان، ارزآوری و... از اهداف مورد نظر دولت در توسعه کیفی این صنعت است.

برنامه‌های دولت در بخش صنایع در قشم، بر چه اهداف توسعه‌ای متمرکز است؟

در بخش صنایع نفت و گاز اقدامات خوبی در حال انجام است؛ وجود 17 چاه نفت و گاز مزیت خیلی خوبی برای توسعه جزیره است، راه‌اندازی واحدهای پتروشیمی که در دستور کار دولت است نویدبخش افق توسعه‌ای در بحث نفت و گاز است. در بخش انرژی با توجه به اقلیم منطقه تامین برق پایدار یکی از شاخصه‌های مهمی است که دولت اهتمام ویژه‌ای به آن داشته و درهمین راستا اولین نیروگاه برق-آبی پایلوت کشور(تولید هم‌زمان برق و آب) توسط شرکت مپنا با ظرفیت 50مگاوات برق و 1800متر مکعب آب شرب در این دولت به بهره‌برداری رسید و هم اکنون 2نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت مجموع حدود 1000مگاوات در حال احداث می‌باشد که بسترساز سرمایه‌گذاری در حوزه‌های انرژی، صنایع بزرگ و صنایع تبدیلی می‌باشد.

وجود منطقه آزاد و بهره‌مندی از تخفیفات گمرکی مالیاتی و سایر مزیت‌هایی که در قشم در بحث صنعت وجود دارد خود یک پتانسیل و ظرفیتی برای توسعه است.

در بخش کشاورزی و همچنین صید و صیادی چطور؟

کشاورزی و شیلات جزو هویت این مردم است و بحث صید و صیادی که در این مورد خدا را شکر با ماهی در قفس و پرورش میگو جان گرفته و با قوت و قدرت داریم پیش می‌رویم؛ در بحث کشاورزی در حال حاضر 270هکتار زمین آماده شده و مقدمات کار برای راه‌اندازی گل‌خانه فراهم شده است. نزدیکی ما به کشورهای حوزه خلیج فارس فرصت خوبی است که در بحث مایحتاج کشاورزی به‌ویژه سبزی و صیفی‌جات، نه تنها نیازهای شهرستان را تامین کنیم بلکه در بازارهای کشورهای خلیج فارس هم حرف برای گفتن داشته باشیم.

در هر حوزه‌ای جزیره کلکسیونی از نعمات خدادادی است و حرف برای گفتن دارد. شیلات، کشاورزی، دام‌پروری، کشت گیاهان دارویی، درختان اقتصادی و... پرورش شتر مرغ یکی از مزیت‌های شهرستان قشم است که مورد غفلت واقع شده، ما مردم را تشویق و ترغیب می‌کنیم که به این بخش ورود کنند.

جنابعالی نگاه مثبتی به مقوله ورزش در قشم داشته‌اید، بفرمایید در این زمینه چه اقداماتی انجام شده؟

نگاه ما به ورزش به عنوان یکی از زیرساخت‌های توسعه است. شاخص‌های ورزشی (از نظر فضای ورزشی) در شهرستان خیلی پایین است. ما دنبال توسعه متوازن در همه شهرها و روستاها هستیم، امروز 14سالن ورزشی در سطح شهرها و روستاهای جزیره در حال ساخت است که برخی از این سالن‌ها پیشرفت 70درصدی دارند؛ سالن ورزشی سام و زال که سال‌ها شاید قریب به ده سال تعطیل بوده و عملا به مخروبه‌ای تبدیل شده بود، فعالیت آن شروع شده است. در بخش ورزش قدم‌های خوب و اساسی برداشته شده، به طوری که در تاریخ قشم بی‌نظیر بوده است. در قشم استخر شنا که به عنوان یکی از امکانات اولیه توسعه ورزشی در این شهر محسوب می‌شود، وجود نداشته و در این دوره راه‌اندازی شده است.

دولت چه نگاهی به قشر بانوان داشته؟ درصورت امکان بفرمایید بانوان جزیره‌ی قشم تا چه حد توانسته‌اند در حوزه کارآفرینی و اشتغال ورود کنند؟

نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال95، 12میلیون و 600هزار ریال بوده است؛ تعداد اعضای صندوق‌های خرد زنان روستایی 200 نفر است که میزان سرمایه صندوق‌ها 136 میلیون تومن می‌باشد.

9تعاونی فعال توسط بانوان در حوزه‌های آموزش، طراحی و تولید صنایع دستی، آموزش صنایع دستی، کشاورزی و تولید فراورده‌های دامی، فرش‌بافی و گلیم در سطح شهرستان مشغول به کارند. همچنین تاکسی سرویس‌های ویژه بانوان که در سطح شهر فعال هستند. هر چند در سایر تعاونی‌ها نیز شاهد حضور فعال زنان عضو این تعاونی‌ها هستیم.

با توجه به این‌که یکی از راه‌کارهای توسعه پایدار توسعه مبتنی بر گردشگری است و اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی یکی از رویکردهای این صنعت در توانمندسازی جامعه محلی و توسعه پایدار آن است همچنین با توجه به ویژگی شهرستان و جاذبه‌های گردشگری طبیعی، فرهنگی و تاریخی آن، توجه به اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی در این شهرستان بیشتر شده و مورد توجه و حمایت دولت قرار دارد. در حال حاضر57کاشانه مهمان روستایی وجود دارد که 6 اقامت‌گاه توسط زنان روستایی تاسیس شده و اداره می‌شود.

هریک از اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی به طور متوسط برای150تا200نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل ایجاد کرده‌اند این اقامت‌گاه‌ها تاثیر مستقیمی بر رونق اقتصادی روستاهای خود دارند.

در بحث طرح‌های کارآفرینی زنان در شهرستان قشم می‌توان به شرکت و مزرعه پرورش کروکودیل نوپک با مدیریت خانم مژگان روستایی اشاره کرد؛ این شرکت در سال89 توسط خانم روستایی و همسر ایشان به عنوان نخستین مزرعه کروکودیل کشور و با 8 سر کروکودیل در فضایی به وسعت2هکتار با هدف ایجاد اشتغال و ترویج صنعتی نوین و نیز جذب گردشگر آغاز و با سرمایه گذاری 800میلیون تومان راه‌اندازی شد، در حال حاضر این مزرعه برای 35نفر ایجاد اشتغال نموده و بیش از100کروکودیل در مزرعه مزبور در حال پرورش هستند. خانم روستایی در سال93 به عنوان کارآفرین برتر کشور انتخاب شدند.

همچنین تعاونی زنان مزرعه پیلم با مدیریت خانم جمیله محمدزاده با اشتغال‌زایی برای زنان در حوزه صنایع دستی و ایجاد شغل مستقیم برای305 نفر و1500نفر غیرمستقیم، این تعاونی به عنوان کارآفرین برتر کشور در سال87 انتخاب شد.

و شرکت تعاونی زنان صدف لب سیاه با مدیریت خانم فتحیه رضوانی کارآفرین در حوزه صنایع دستی با ایجاد اشتغال برای120نفر 30نفر به طور مستقیم و 90نفر غیر مستقیم که در سال95 به عنوان تعاونی برتر ملی در حوزه زنان انتخاب شده است.

در حال حاضر ۱۴تعاونی صنایع دستی در زمینه‌های رودوزی‌های سنتی، حصیربافی، کار با صدف‌های دریایی، کار با چوب، گلیم‌بافی، عروسک‌سازی و دوخت برقع در قشم فعالیت دارند.

آن‌چه از شواهد بر می‌آید طبق اظهارات جنابعالی در این دوره برنامه‌ریزی‌های خوبی شده، این موفقیت‌ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟

بنده در ابتدای حضورم در قشم به دنبال نقشه‌ی راه برای توسعه و پیشرفت شهرستان بودم که ابتدا بررسی کنیم که در کجاها ضعف داریم و بیاییم این ضعف‌ها را ترمیم کنیم مجبور به دوباره کاری و سه باره کاری نشویم؛ مثل بحث راه و جاده‌ها که یک بخشی ما کمک کنیم یک بخشی هم منطقه آزاد ورود کند؛ ما با این نگاه ما پیش رفتیم.

همه‌ی این‌ها به‌خاطر وجود تعامل، وحدت و اتفاق نظر برای توسعه‌ی قشم بوده است. جا دارد من تقدیر و تشکر کنم از سازمان منطقه آزاد به ویژه شخص مدیرعامل جناب آقای مهندس مومنی که حقا و انصافا یک مدیر عملیاتی و مرد اقدام و عمل هستند. انصافا در هر حوزه‌ای که ما ورود کردیم و درخواستی داشتیم، بنده شهادت می‌دهم که حتی یک‌بار هم نشده که ایشان بگویند من نمی‌توانم یا نمی‌شود. به طور مثال مشکلی در حوزه فرهنگیان وجود داشت، فرهنگیان با موتور می‌روند روستا و بر می‌گردند، طبق بررسی‌های ما اگر خانه‌ی معلم احداث می‌شد هم فرهنگیان ساکن می‌شدند و هم خطرات جاده‌ای آن‌ها را تهدید نمی‌کرد؛ خوشبختانه مدیرعامل محترم دستور ساخت چهل باب خانه معلم در روستاها را دادند که برنامه‌ریزی‌های آن شروع شده و تعدادی از این خانه‌ها در حال ساخت هستند.

ما در هر حوزه‌ای که احساس کردیم باید در فضای تفاهم کارمان را پیش ببریم، انصافا خیلی حمایت کردند و کمک کردند.

جا دارد تشکر کنم از ائمه جمعه شهرستان، بزرگان و علما و مشایخ شهرستان که الحق و والانصاف یار و مدکار ما بوده‌اند. برنامه ما هم از روز اول نهادینه کردن شور و مشورت در تصمیم‌گیری‌ها بود به این صورت بود که هر اقدامی می‌خواهیم انجام بدهیم با شور و مشورت مردم باشد. ما روز اول گفتیم با مردم برای مردم تا ببینیم مردم ما چه می‌خواهند و چه مشکلی دارند؛ مشکل آب دارید؟ چشم، ما حرکت می‌کنیم و هرجا کمبود داشتیم شما هم بیایید پای کار. یعنی نگاه‌مان فردگرایانه نبوده است که بنشینیم در یک اتاق دربسته و هر چه به ذهن خودمان آمد و توانستیم را فکر کنیم و انجام بدهیم و اگر نتوانستیم انجام ندهیم. شعار با مردم و برای مردم از روز اول تا کنون پیگیری کرده‌ایم. جا دارد از مردم شریف و خونگرم شهرستان قشم تشکر کنم، هرجایی که نیاز بود آنها حضور پیدا کردند؛ یکی از این حضور هوشمندانه، مقتدرانه و دشمن‌شناسانه مردم، در بحث انتخابات بود که مردم با حضور خودشان حماسه و خدای‌نامه‌ای دیگر آفریدند؛ با مشارکت 80درصدی مردم رکوردی بسیار خوب در بحث مردم‌سالاری دینی ما رقم زدند و رایی که مردم به مسیر عقلانیت و تدبیر دادند نشان از هوشمندی و درایت و تدبیر این مردم بود که راه خودشان را بر مدار عقلانیت و تدبیر پی‌ریزی و برنامه‌ریزی کردند و این مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند. مردم ولی‌نعمت ما هستند و ما هر چه داریم به برکت حضور حماسی آنان در صحنه‌های مختلف داریم که جای شکر و سپاس دارد.خبرهای مرتبط
•  آیین بدرقه درب حرم مطهر امامان عسکریین(ع) در قشم برگزار شد - امروز
•  تعویض 1990 تابلو در جزیره قشم با اعتبار چهار میلیارد و 760 میلیون ریال - ديروز
•  جایگزینی1990 تابلوی جدید به جای تابلوهای فرسوده شهرهای قشم و درگهان - ديروز

نظر شما در مورد خبر:

لطفا در اعلام نظر خود، رعایت ادب را فراموش ننمائید و تنها نظر خود را محدود به موضوع خبر کنید. در صورت عدم رعایت این موارد نظر شما حذف خواهد شد.
سوالات مرتبط با موضوع را ميتوانيد در تالار گفتمان مطرح نمائيد.

نام کاربر:
اختیاری - نام واقعی یا مستعار
پست الکترونيک:
اختیاری - محرمانه خواهد ماند.
متن:     

نظرات کاربران :18022 - 15:58:40 - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵  -  ناشناسواقعا اين نرخ بيكاري قشم واقعيست؟؟يعني مردم نميفهمند خودشون ؟الان هر خانواده اي بريد يك نفر حداقل بيكار دارند؛همه شغل ها افتاده دست شهرستانيهاي مهاجر
به نظر ارائه شده رای بدهید: 1 Dislike 1
IP: 5.213.XXX.247

18020 - 18:21:28 - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱  -  شهروند جزیرهآقای فرماندار نصری در مصاحبه با آقای اعتمادی گفتند که در حال حاضر متخصص گوش، حلق و بینی در بیمارستان قشم وجود دارند در صورتی که متخصص گوش تا کنون در قشم نبوده و الان هم نیبست.
در خصوص ادعای ایشان که گفتند 3 تا رادیولوژیست زن داریم که در حال خدمت هستند در بیمارستان باز هم متاسفانه در حال حاضر رادیولوژیست زن یکی هم نداریم ( مصاحبه فرماندار محترم ( امسال نه تنها جراح مغز و اعصاب داریم، پزشک متخصص مغز و اعصاب هم داریم، همچنین جذب متخصص گوش و حلق و بینی، و رادیولوژیست زن که یکی از آرزوهای مردم قشم بوده، خوشبختانه امروز به تعداد سه نفر رادیولوژیست زن در بیمارستان حضور دارند و در خدمت مردم هستند) مسئولین محترم اطلاعات دقیق به مردم دهید .
به نظر ارائه شده رای بدهید: 2 Dislike 0
IP: 5.160.XXX.26
79