لوازم یدکی و قطعات اصلی تویوتا در قشم قشم آنلاین
گفتمان   نیازمندیها   سایتها   سفر   دانشنامه   ویدیوها   تصاویر   بلاگها   اخبار   خانه
۱۳۹۶/۱۱/۲۹

جشن تولد پوزه عقابی‌ها در روستای شیب دراز قشم

مدیر حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: سایت تخم‌گذاری لاک پشت‌های پوزه عقابی در روستای شیب دراز جزیره قشم امشب میزبان «جشن اقیانوس‌ها» و رهاسازی بچه لاک پشت‌ها در آب‌های نیلگون خلیج فارس است.

سید محمدهاشم داخته با بیان اینکه 93 لاک پشت ماده اسفندماه سال گذشته با ورود به سواحل روستای شیب‌ دراز اقدام به تخم‌گذاری در این سایت کرده‌اند، گفت: از اواسط اردیبهشت امسال بخشی از بچه لاک پشت‌های متولد شده در این سایت با کمک ناطوران خمیس (گروه محافظان) و کارشناسان حفاظت محیط زیست سازمان در آب‌های خلیج فارس رها شدند.

وی با اشاره به اینکه هر یک از لاک پشت‌های ماده در هر مرحله بین 70 تا 100 تخم از خود به‌جا می‌گذارند، ادامه داد: با کمک بومیان روستای شیب دراز بیش از هشت هزار و 500 تخم لاک پشت پوزه عقابی در لانه‌های ایجاد شده در سایت ویژه این جانوران نگهداری شده است.

به‌گفته مدیر حفاظت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، همه‌ساله تخم‌های سالم این جانوران با هدف حفاظت از گزند جانوران مختلف، توسط گروهی از بومیان جزیره با عنوان "ناطوران خمیس" و کارشناسان حفاظت محیط زیست سازمان در محل حفاظت شده نگهداری می‌شود.

وی بیان داشت: برای نخستین بار در کشور از سال 81 طرح حفاظت از لاک پشت‌های پوزه عقابی با همکاری JEF/SGP (برنامه کمک های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی) در جزیره قشم آغاز شد.

داخته گفت: طرح حفاظت از لاک پشت‌های پوزه عقابی در قشم نیز با کمک مردم روستای شیب دراز از سال 84 به عنوان یکی از موفق‌ترین طرح‌های حفاظتی کشور و در سال 88 به عنوان یکی از10 طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیای اقیانوسیه در ژاپن شناخته شده است.

به گفته وی، بهمن ماه سال 1390 نیز با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ساحل 60 هکتاری تخم‌گذاری لاک پشت‌ها در قشم به عنوان اثر طبیعی به ثبت رسید.خبرهای مرتبط
•  هوری رانان برگزیده قشم با اهدای مدال تجلیل شدند - 5 ر.پ.
•  اجرای طرح توسعه ذخیره گاه زیست کره ایران در قشم / کاشت 5 هزار نهال حرا در جزیره - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵
•  پاکسازی محوطه جنگل حرا در روستای سهیلی قشم - ۱۳۹۶/۱۰/۱۴

نظر شما در مورد خبر:

لطفا در اعلام نظر خود، رعایت ادب را فراموش ننمائید و تنها نظر خود را محدود به موضوع خبر کنید. در صورت عدم رعایت این موارد نظر شما حذف خواهد شد.
سوالات مرتبط با موضوع را ميتوانيد در تالار گفتمان مطرح نمائيد.

نام کاربر:
اختیاری - نام واقعی یا مستعار
پست الکترونيک:
اختیاری - محرمانه خواهد ماند.
متن:     

نظرات کاربران :


79